Radyasyonla kısırlaştırılmış Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera:Tephritidae) erginlerinin mikroflorası ve bazı biyolojik özellikleri üzerine radyasyonun etkisi
Effect of radiation on steril Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera:Tephritidae) adults microflora and some biological characteristics
  1. Tez No: 492774
  2. Yazar: SEVGİ BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞÜZÜ TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Zooloji, Biology, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae), Akdeniz meyve sineği (AMS) dünya üzerinde çok geniş bir alana yayılmış, önemli meyve zararlılarından biridir. Kısır Böcek Salıverme Tekniği (KBT), C. capitata mücadelesinde yaygın olarak kullanılan çevre dostu bir yöntemdir. Fakat bununla birlikte radyasyon ile kısırlaştırma böceklerin bazı özelliklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların en önemlilerinden biri sineğin mikrobiyotasıdır. Çalışmamızda C. capitata bağırsak bakterileri kültüre dayalı yöntemle belirlenmiştir. Bağırsak florasında Proteobacteria ve Firmicutes şubelerine ait türler tespit edilmiştir. Enterobacteriaceae erginlerde en yoğun görülen familya olarak bulunmuştur. Doğal ergin popülasyonu mikrobiyotasının laboratuvar erginlerine göre tür bakımından daha zengin olduğu saptanmıştır. Işınlanmamış ve ışınlanmış (100 Gy) erginlerde ise radyasyonun bağırsak florasına etkileri belirgin olarak ortaya konulamamıştır. Ömür uzadıkça tür sayısı ve türlerin birbirine oranı değişiklik göstermiştir. Sonuç olarak C. capitata bağırsaklarında toplamda sekiz cinse ait dokuz bakteri türü belirlenmiştir. Bunlar; Klebsiella oxytoca, K. pneumoniae, Pantoea dispersa, Providencia vermicola, Morganella morganii, Enterobacter sp., Lactococcus lactis, Acinetobacter calcoaeticus ve Stenotrophomonas maltophilia'dır. C. capitata popülasyonlarının hiçbirinde Wolbachia, Arshenophonus, Cardinium, Rickettsia ve Spiroplasma gibi üreme organı endosimbiyontlarına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae), the Mediterranean fruit fly (Medfly) is known to be the most important fruit pest and it is widely spread in the world. The sterile insect technique (SIT) is an environmentally friendly method widely used in C. capitata control. Radiation-induced sterilization adversely effects certain properties of insects. The most important of which is the microbiota of flies. In our study, C. capitata gut bacteria were determined by cultere-based method. It was found that the gut flora contained the species belonging to Proteobacteria and Firmicutes. The most abundant family in adults was Enterobacteriaceae. The wild population microbiota was found to be richer than the laboratory population. The effects of radiation on the gut flora of adults were not clearly evident in the unirradiated and irradiated (100 Gy). The number of bacteria species and the ratio of species varied as the lifespan increased. Totally eight genera and nine species were identified in C. capitata samples. These are Klebsiella oxytoca, K. pneumoniae, Pantoea dispersa, Providencia vermicola, Morganella morganii, Enterobacter sp., Lactococcus lactis, Acinetobacter calcoaeticus and Stenotrophomonas maltophilia. None of the C. capitata populations had reproductive endosymbionts such as Wolbachia, Arshenophonus, Cardinium, Rickettsia and Spiroplasma.