Ekonomik katma değer - pazar katma değeri ilişkisi: Bist çimento sektöründe bir uygulama
Economic value added-market value added relationship: An application on cement industry
  1. Tez No: 492791
  2. Yazar: NİZAMETTİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Şirketlerin finansal performansının geleneksel ölçütlerden farklı, değer odaklı ölçütlerle ölçülebilmesi için farklı performans ölçütleri geliştirilmiştir. Söz konusu ölçütler arasında bilinirliği ve kullanımı en yaygın olan ekonomik katma değer (Economic Value Added-EVA) ve piyasa katma değeri (Market Value Added-MVA)'dir. Çalışma EVA'nın, MVA üzerindeki etkilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla; değer ve değerlemeye ilişkin kavramlara yer verilmiş, muhasebeye dayalı geleneksel performans ölçütleri ve değere dayalı çağdaş finansal performans ölçütlerinden ekonomik katma değer, pazar katma değeri, nakit katma değer (Cash Value Added-CVA), hissedar katma değeri (Shareholder Value Added- SVA) ve yatırımın nakit akım getirisine (Cash Flow Return on Investment-CFROI) yer verilmiştir. Çalışmanın özünü oluşturan EVA ve MVA detaylı bir şekilde incelendikten sonra EVA-MVA ilişkisini ortaya koymaya yönelik ekonometrik analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarında, EVA'nın MVA üzerinde hem uzun dönemde hem de kısa dönemde negatif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently a number of value-based performance evaluation tools have been developed in order to measure the financial performance of firms, apart from traditional accounting-based tools. The most popular and most widely used of these tools are Economic Value Added and Market Value Added, denoted by EVA and MVA, respectively. This study aims to find out -if any- the possible effect of EVA on MVA. Throughout this aim, firstly, concepts related to firmvalue and valuation are given; and some value-based financial performance evaluation tools such as EVA, MVA, Cash Value Added (CVA), Shareholder Value Added (SVA) and Cash Flow Return on Investment (CFROI) are informed. After a detailed review of EVA and MVA, the relationship between EVA and MVA is empirically analyzed. The empirical findings of the study indicate a statistically negative relationship between EVA and MVA, in both short- and long-run.