Enerji yatırım projelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of energy investment projects
- Tez No: 492792
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, enerji sektörünün dünyada ve Türkiye'deki görünümü, enerji gündemini takip eden küresel ölçekli raporlar aracılığıyla incelenmiş, yapılan projeksiyonlara göre fosil yakıtların tükenme ömürleri ve çevre üzerinde yarattığı tahribatlar nedeniyle tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişin hız kazandığı görülmüştür. Çalışmada, Türkiye enerji sektöründe yatırım kararlarını etkileyen proje değerlendirme yöntemleri ile finansman modellerine yer verilmiştir. Bu kapsamda daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş, enerji projelerinde yatırım kararları alınırken, yatırımların karlılığını ölçmeyi hedef alan proje değerlendirme yöntemlerinin kullanıldığı ve enerji yatırımlarının finansmanında ağırlıklı olarak, kamu-özel işbirliği uygulamaları ile bankacılık sektörünün kullandırdığı iç ve dış kaynaklı kredilerin öne çıktığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Enerji Kaynakları, Enerji Yatırımları, Finansman.
Özet (Çeviri)
In this study, in the view of the energy sector in the world and Turkey, examined through global scale reports that follow the energy agenda, according to projections it has been observed that fossil fuels are gaining momentum for renewable energy sources all over the world due to their lifespan and the destruction of the evironment. The project evaluation methods affecting investment decisions in the Turkish energy sector are included in the financing models. In this context, studies have been examined and investment decisions are made in energy projects, use of the project assessment methods aimed at measuring the profitability of investments and the financing of energy investments is mainly public private partnership modal and domestic and external loans used by the banking sector have been determined to stand out. Keywords; Energy Resources, Energy Investments, Finance.