Posof folklor ve etnografyası
Folklore and ethnography of Posof
- Tez No: 492798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Halk kültürü olarak tanımladığımız folklor, milletlerin hayatında büyük önem taşımaktadır. Bu unsurlar bir milleti millet yapan ve tarih sahnesinde kalıcı olmasını sağlayan, varlığını devamlı kılan yegâne öğelerdir. Hayatî öneme sahip olan bu değerler, geçmişin süzgecinden geçerek geleceğe yön verir bir niteliğe bürünmüştür. Bu amaçla, Türk kültürünün ve bu kültüre ait en küçük detayların dahi kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması, yaşatılması oldukça önemlidir. Posof Folklor ve Etnografyası da, bu amaca yönelik yapılmış, bölgenin kültürel öğelerini, sözlü dil ürünlerini kayıt altına alınmasıyla ortaya çıkmış bir çalışmadır. Yedi bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde Posof coğrafyası ve tarihinden özetle söz edilirken, 'geçiş dönemleri', 'yemek kültürü', 'halk bilgisi', 'çocuk oyunları', 'halk inanışları' ve 'halk edebiyatı' başlıklarını taşıyan diğer altı bölüm ise ayrıntılı, zengin içeriğiyle ilgili konular geniş şekilde anlatılmıştır. Türk kültürüne Posof'tan açılmış bir kapıdan bakarak, tez çalışmamızla geçmişten günümüze kadar gelen, bizi biz yapan yörenin folklor ve etnografyasına bir ışık tutmuş, daha önce yapılmamış olan, bu anlamda da bir ilk olma özelliği taşıyan bölgedeki saha çalışmasını, Posof folkloruyla ilgili yapılacak daha büyük çalışmalara yol göstereceği, örnek olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Folklore, which is defined as public culture, has great importance in the lives of the people. These elements are unique ones which help community have the characteristic of a nation, persistency and continuance of nations in the history. These values which have vital importance have the features of shaping the future of nation. For this reason, it is vital to record and sustain even the subtlest details belonging to Turkish culture. The Folklore and Ethnography is a study carried out for this purpose and it is a study dealing with the cultural elements of the region recording verbal works in this region. This study consists of seven chapters. In the first chapter the geography and history of Posof is summarized, and in the following six chapters, 'transition periods', 'food culture', 'folklore', 'children's plays', 'public beliefs' and 'folk literature' are dealt in detail. We believe that this study about Posof folklore will lead the way fort the widespread studies in future. This study shed light on the local folklore and ethnography from past to the present because it is the first study carried out in the region.