Örgütsel prestij algısı ile çalışanların örgüte bağlılıkları arasındaki ilişkide lider üye etkileşiminin rolü üzerine bir araştırma
The role of leader member exchange model (Lmx) on the relationship between perceived external prestige and organizational commitment of the employees: A research study
  1. Tez No: 492834
  2. Yazar: EMEL ŞİRİN ALPUGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada örgütsel prestijin örgüte bağlılık üzerine etkisinde lider üye etkileşiminin aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul'da özel sektörde beyaz yakalı olarak çalışan 232 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada örgütsel prestij, örgüte bağlılık ve lider üye etkileşimi arasında pozitif korelasyon olduğu sonucuna varılmıştır. Örgütsel prestijin örgüte bağlılık üzerine belirleyici etkisinin olduğu ve aracı değişken olarak lider üye etkileşiminin örgütsel prestij ve örgüte bağlılık ile neden sonuç ilişkisi olduğu saptanmıştır. Aracılığı belirlemeye yönelik yapılan hiyerarşik regresyon ve sobel testleri sonucunda lider üye etkileşiminin örgütsel prestij ile örgüte bağlılık arasında kısmi ara değişken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to determine the mediating role of leader member exchange on the influence of perceived external prestige over organizational commitment. In order to build the foundation of the research, 232 private sector white-collar employees from Istanbul are surveyed. The research concluded that there was a positive correlation between perceived external prestige, organizational commitment and leader member exchange. It is determined that perceived external prestige has a decisive effect on organizational commitment and that the leader member exchange as an intermediary variable has a causal relationship with perceived external prestige and organizational commitment. As a result of the hierarchical regression and Sobel tests, which were made to determine the mediation, it is determined that the leader member exchange is a partial interim variable between perceived external prestige and organizational commitment.