Atûfî'nin Mir'âtü't-te'vîl adlı Envârü't-tenzîl hâşiyesinde Beyzâvî'ye yönelik eleştirileri
Atufi's Critism of Baidawi in his Gloss on Anwar al-Tanzil Entitled Mir'at al-Ta'wil
- Tez No: 492840
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İslâmî ilimlerin teşekkülünü tamamlayıp klasik niteliğindeki eserlerini üretmesinin ardından telif yöntemi olarak şerh-hâşiye ve ta'lîkalar kullanılmıştır. Tefsir alanında bu tür eserler daha çok Beyzâvî'nin Envârü't-tenzîl adlı kitabı etrafında yoğunlaşmıştır. Bu tezde söz konusu dönem telifatını tekrar mesabesine indirgeyen iddianın doğruluğunu sorgulamak maksadıyla Envârü't-tenzîl çerçevesinde üretilen eserlerden Atûfî'ye ait Mir'âtü't-te'vîl adlı hâşiye incelenmiştir. Giriş ve iki bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Beyzâvî'nin hayatı, eserleri ve Envârü't-tenzîl adlı tefsiri hakkında bilgi verildikten sonra Atûfî'nin hayatı, eserleri ve Mir'âtü't-te'vîl adlı hâşiyesi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Atûfî'nin Mir'âtü't-te'vîl'de Beyzâvî'ye yönelttiği eleştiriler, ilgili ilimlere göre tasnif edilerek değerlendirilmiştir. Bu noktada dil ilimleri, tefsir, kelâm-felsefe, fıkıh, tasavvuf, ahlâk, mantık ve tıp ilimlerine dair meselelerde Atûfî'nin Beyzâvî'den farklı bakış açıları sunduğu hâşiyesi ile söz konusu tefsire katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Islamic sciences completed its formation process and produced the classical works, commentary (sharh), supercommentary/gloss (hashiya) and annotations (ta'lika) are widely used as the method of compilation. This kind of works in tafsir especially has centered upon Baidawi's book Anwar al-Tanzil. In this thesis, Atufi's gloos Mir'at al-Ta'wil which was produced within the frame of Anwar al-Tanzil are studied with the purpose of questioning the authenticity of the claim which reduces these compilations to a mere repetition. In the first chapter of the thesis that composed of the introduction and two chapters; the information about Baidawi's life, works and Anwar al-Tanzil were written, then Atufi's life, works and Mir'at al-Ta'wil are investigated. In the second chapter, the Atufi's criticisms of Baidawi in Mir'at al-Ta'wil is classified by the relevant sciences and evaluated. At this point, it is concluded that Atufi has contributed to tafsir of Baidawi with his gloss in which he reveals some viewpoints different from Baidawi in the issues related to languistics, tafsir, kalam-philosophy, fiqh, sufism, ethics, logic and medicine.