Bursa'nın fethi
Conquest of Bursa
  1. Tez No: 492851
  2. Yazar: SEVDE HIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAFA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osmanlılar'ın ilk başkenti olan Bursa, daha sonra devlete başkentlik eden Edirne ve İstanbul'a da kaynaklık yapmış ve bu şehrin bütün birikimi ve tecrübesi altı yüzyıllık devlete taşınmıştır. Bu sebeple Bursa'nın Osmanlılar tarafından fethinin nasıl gerçekleştiği ve bazı sorulara netlikle cevap aranması ihtiyacı böyle bir çalışmayı vücuda getirmiştir. İlk Osmanlı kroniklerindeki bilgilerden hareketle Bursa'nın fetih öncesi durumu, fetihten önce girişilen askerî faaliyetler, fethin hangi tarihte ve nasıl gerçekleştiği vs. hususlar üzerinde durulmuştur. Kroniklerdeki Bursa fethini ilgilendiren metinler ve bunlarla ilgili yapılan analiz ve değerlendirmeler de tezde ele alınmıştır. Bursa'nın fetih tarihinin hangi yılda vuku bulduğuna dair genellikle kabul edilen görüş ile özellikle fethin sulh ya da savaş yoluya gerçekleşip gerçekleşmediği konusunun tekrar tartışılması gerektiği hususunun altı çizilmiştir. Bursa'nın fethi gibi Osmanlı tarihinin başlangıcındaki bazı belirsizliklerin, daha çok ilk dönem Osmanlı kroniklerindeki yetersiz bilgilerden kaynaklandığını ifade etmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Bursa, which was the first capital of the Ottomans, was also a source for Edirne and Istanbul, which later became the capital of the state, and all the experience and experience of this city was moved to the six hundred-year-old state. For this reason, the necessity of Bursa's inquiry by the Ottomans on the conquest and the clarification of some questions has brought such a work to the body. From the information of the first Ottoman chronicles, the pre-conquest situation of Bursa, the military activities undertaken before the conquest, the date and the conclusion of the conquest. focuses on issues. The texts related to the Bursa conquest in the chronicles and the analyzes and evaluations made about them are also discussed in the thesis. It has been underlined that the issue of whether the conquest of peace or peace has taken place has to be discussed again with the generally accepted view of the year of the conquest of Bursa. It should be noted that some of the uncertainties in the beginning of the Ottoman history such as the conquest of Bursa originated from inadequate information in the early Ottoman chronicles.