1918-1950 yılları arasında Bursa kazasının sosyal ve ekonomik durumu
- Tez No: 81442
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Şehir, Orhan Gazi'nin fethiyle birlikte (1326) Osmanlı Devleti topraklarına katıldı. Fetihten sonra Bizans'ın aksine büyük bir gelişme göstermiştir. Osmanlı Devlet taksimatında Hüdavendigâr Vilayeti içinde yer almıştır. 1846' dan itibaren vilayet merkezi Kütahya'dan Bursa' ya taşınmıştır. Şehir, Kurtuluş Savaşı'nda ikin yıldan fazla Yunan işgalini yaşamıştır. Milli mücadele hareketiyle şehir ve çevresi işgalden kurtulabilmiştir. Yunanlılar Bursa'yı terk ederken şehri yakıp yıkmışlardır. Halk arasında Yunan zulmü hafızalardan silinmeyecek izler bırakmıştır. İşgal döneminde şehir iktisadi yönden büyük zarara uğramakla birlikte Cumhuriyetle birlikte imar faaliyetlerine hız verilmiştir. Her alanda olduğu gibi, eğitim alanında önemli bir gelişme göstermiştir. 19. Yüzyıl sonlarında laik usulde öğretim yapan ilk ve orta öğretim kurumlan açılmaya başlanmıştır. Anadolu'nun bir çok şehrine göre Bursa'da daha yüksektir. Cumhuriyetle birlikte bu alandaki faaliyetler hızlanmıştır. Meslek okulları öğrencilerin bilgi ve beceri seviyelerini yükselterek meslek sahibi yapmada önemli yer tutmuştur. Sosyal yaşamda tarihi mirasın etkileri kendini hissettirmektedir. Yaşamda inanış ve eğlencelerle birlikte bu mirasın katkıları büyüktür. Bursa, tarih boyunca yaşadığı olumsuz etkilere karşı durabilmesi ve önemini koruyabilmesi şehrin bugünkü duruma ulaşmasında önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Bursa were gained to the Ottoman State by conquest of Orhan Gazi in 1326. City showed enormous development after conquest in contrast to Bizantium.lt was placed in HOdavendigâr Province in Ottoman State division.Province center was moved from Kütahya to Bursa since 1846. City had been under Greek invasion more than two years during the Turkish Indepedence War. City and surrounding were sliped out with naitonal struggle movement Greeks burned and destroyed almost whole city when they were leaving. Greeks cruelty left significant memory in people's memory. While city offered harm economically during invasion period, construction activity became faster with foundation of Republic. City demonstrated important development in educational area as it showed in old area. Primary and high schools based on secularision were started to open abaout end of century. Number of these schools in Bursa were more than most of cities in Anatolia. Activities in this area become faster with republic. Profession schools played important role for their students to be professional in their subject by increasing their level of knowlodge and abilities. Historicial inheritance has big effect on social life. It played important role on people's life with both their beliefs and amusements. Resisting unfruitful affairs against itself and beging its importance during history played important role for Bursa to reach city's today position.