Submaksimal yüklemenin sedanter ve sporcularda deri potansiyelinin sirkadien ritmine etkisi
The Effect of submaximal exercise on skin potential circation rhytm in the sedentary subjects and the trained sportsmen
  1. Tez No: 49288
  2. Yazar: BAHTIŞEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda, deri potansiyel parametrelerinin (Bazal Deri Potansiyeli, Deri Potansiyel Yanıtı ve latens) sedanter ve sporcularda submaksimal yüklemeye bağlı olarak sirkadien bir değişim gösterip göstermediğini araştırmayı amaçladık. Çalışma 16 sedanter ve 15 sporcu üzerinde yapıldı. Sedanter ve sporculara bisiklet ergometresiyle yapılan submaksimal yüklemede, rektangüler-triangüler Rost ve Hollmann protokolü uygulandı. Deri potansiyel parametreleri 4'er saat intervallerle sabah 08.00'den ertesi gün 08.00'e kadar ölçüldü. Çalışma sonunda, submaksimal yüklemeye bağlı olarak gerek sedanterlerde, gerekse sporcularda deri potansiyeli parametrelerinin (BDP ve DPY) sirkadien bir osilasyon gösterdiği saptanmıştır. Hem sedanter hem de sporcularda yükleme öncesi ve sonrası BDP, gündüz yüksek gece düşük seviyelerde seyretmiştir. Her iki grupta da DPY'lan gerek yükleme öncesi gerek yükleme sonrası gündüz yüksek, gece düşük olmak üzere bir osilasyon göstermiştir. Latens parametresinde ise böyle bir ritmik osilasyon gözlenememiştir. Sedanterlerde yükleme öncesi BDP, yükleme sonrasına göre daha düşük, sporcularda ise yükleme sonrası BDP yükleme öncesine göre düşük bulunmuştur. Sedanter ve sporcu grupları arasında BDP karşılaştırıldığında, yükleme öncesinde fark gözlenememiş, yükleme sonrasında ise sporcu gruba ait BDP belirgin olarak düşük bulunmuştur. Sedanterlerde ve sporcularda yükleme sonrası DPY'lan yükleme öncesine göre düşmüştür. Sporcu grubunun yükleme öncesi ve sonrası DPYları sedanter grubun DPYlarına göre 54genelde düşük seyretmiştir. Latens parametresinde ise gruplar arasında ve yükleme öncesi-sonrası bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak, her iki grupta da hem BDP hem de DPY'da submaksimal yükleme öncesi gözlenen sirkadien osilasyon genliğinin yükleme sonrasında baskılanarak azaldığı görülmüştür. 55
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE EFFECT OF SUBMAXIMAL EXERCISE ON SKIN POTENTIAL CIRCADIAN RHYTM IN THE SEDENTARY SUBJECTS AND THE TRAINED SPORTSMEN The aim of the present study was to investigate if the skin potential parameters (Basal Skin Potential Level=BSPL, Skin Potential Response=SPR and latence) show a circadian change after submaximal exercise in sedentary subjects and trained sportsmen. 16 sedentary subjects and 15 trained sportsmen participated in the experiment. During the submaximal exercise which was done by bicycle ergometer we followed the rektangular-triangular Rost and Hollmann protocole. Skin potential parameters were recorded with 4 hours intervals from 08.00 in the morning until the next morning. We found that in both groups skin potential parameters (BSPL and SPR) showed circadian oscillation depending on submaximal exercise. In both sedentary subjects and trained sportsmen BSPL was high during daytime and low during night, before and after exercise. It was also the same for SPR. But we didn't observe any oscillation for latence parameter. In sedentary subjects BSPL was lower before the submaximal exercise while it was the opposite in trained sportsmen. When two groups were compared with each other there was no difference in BSPL before the exercise but after the exercise BSPL was found lower in trained sportsmen. 56In both groups SPR levels were lower after the exercise. Moreover, in trained sportsmen SPR levels were lower in comparison to sedentary subjects both before and after the exercise. But there was no difference in latence between the two groups before and after the exercise. As a result, we observed that in both groups the circadian oscillation amplitude which was present before the submaximal exercise either in BSPL or in SPR, supressed after the submaximal exercise. 57