Akut submaksimal egzersizin immün sisteme etkileri
The Effects of acute submaximal exercise on immune system
  1. Tez No: 70557
  2. Yazar: FAİK ÖZDENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Submaksimal Egzersizin Immün Sisteme Etkileri Bu çalışma, akut submaksimal egzersizin immün sistem üzerine olan etkilerini araştırmak için yapıldı. Yaşları 25-30 arasında değişen (ortalama 28± 2 yıl) 19 sağlıklı, sedanter, gönüllü erkek çalışmaya dahil edildi. Deneklere maksimum oksijen kapasitelerinin % 60'ına denk gelen nabız sayısında 60 dakika bisiklet ergometresi ile egzersiz yaptırıldı. Egzersiz öncesi ve hemen bitiminde alınan kan örneklerinde tam kan, CD4 ve CÜ8-pozitif hücre ve serum immünglobülinleri çalışıldı. Egzersizle trombosit, lenfosit, eritrosit, hematokrit, lökosit ve granülosit değerlerinde artma, CD4-pozitif hücrelerde ve hemoglobinde azalma bulundu. IgG, IgM, IgA ve CD8-pozitif hücre değerlerinde kayda değer bir değişiklik bulunmadı. Sonuç olarak, V02max'ın % 60'ında yapılan 60 dakikalık bir egzersizin immün sistemi deprese edebileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Acute Submaximal Exercise on Immune System This study was performed to investigate the effects of acute submaximal exercise on immune system 19 healthy, sedentary, volunteered men aged 25-30 (28±2) years performed bicycle ergometer exercise of 60 minutes equivalent to 60% of their V02max- In the blood samples obtained pre end post exercise, CD4+, CD8+ and serum immunglobulins were determined. Platetet, lymphocyte, erythrocyte, hematocrit, leucocyte and granulocyte counts increased and CD4+ cells and hemoglobin decreased with the exercise. No differences was observed between the values of IgG, IgM, IgA and CD8+. It is concluded that exercises performed in 60% of V02max for 60 minutes may depress the immun system. 51