Building a past: Cultural heritage, imagining, and marketing memory in Adana
Bir geçmiş inşa etmek: Adana'da kültürel miras ile hafızanın tahayyülü ve pazarlanması
  1. Tez No: 492888
  2. Yazar: HİKMET İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE MELTEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez Adana Tepebağ evlerinin hafıza ve kültürel miras tahayyülünde oynadıkları rolü ve bunların hem duygulanım aracı hem de ekonomik yatırım olarak nasıl pazarlandığını ele almaktadır. Çalışma, Tepebağ evlerini farklı anlatıların ortaya çıktığı, geçmişin maddi izlerini taşıyan mekanlar olarak ele alıp mekan ve materyalitenin işlevlerini incelemektedir. Araştırmam 2017 yılında Tepebağ mahallesi sakinleriyle ve aynı mahallede yürütülen Kültür Sokağı Projesi'nin yetkilileriyle gerçekleştirdiğim görüşmelere dayanmaktadır. Özellikle kişisel ve yerel anlatılar ile hafıza ve materyalite arasındaki dinamik ilişkiyi ele alacağım. Tezim, toplumsal hafıza ve tarihsel açıklamalara karşı mekan hafızasının nasıl istikrarı bozucu veya tamamlayıcı olacağını göstermek suretiyle tarih ve mekan hafızası alanına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of historical Adana Tepebağ houses in the imagination of social memory and cultural heritage by exploring how the houses are marketed as both emotional instruments and economic investments. It analyzes the functions of places and materiality by treating Tepebağ houses as material traces of the past where different narratives unfold. My research is based on interviews I conducted with the residents of Tepebağ neighborhood and with state officials in charge of the Culture Street Project in 2017. I pay special attention to the dynamic interrelation between personal and local narratives, and imagination and materiality. My thesis will contribute to the scholarship on history and place memory by showing how place memory functions as a destabilizing or supplementary tool against circulated narratives in social memory and historical accounts.