Türk Medeni Yargılama Hukukunda davadan feragat
Waiver of claim in the Turkish Law of Civil Procedure
  1. Tez No: 492923
  2. Yazar: HATİCE DİDEM SANIVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE ÖZDEN ÖZKAYA FERENDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezimizde,“Türk Medeni Yargılama Hukukunda Davadan Feragat”konusu üzerinde çalışılmıştır. Davadan feragat, davacının talep sonucundan kısmen veya tamamen vazgeçmesidir. Davadan feragat beyanı, ileri sürüldüğü davayı sona erdirir. Derdest bir dava içerisinde ileri sürülmeyen feragat beyanı, ortada bir dava olmadığı için sadece esas haktan feragat sonucunu doğurması nedeniyle tezimizin kapsamına dahil edilmemiştir. Tezimiz dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, davadan feragatin tanımı, benzer kurumlarla karşılaştırılması yapılmış ve Medeni usul hukukundaki ilkelerle olan ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, davadan feragatin hukuki niteliği, özellikleri ve konusu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, davadan feragatin şekli ve zamanı ile uygulamada davadan feragat konularına değinilmiştir. Dördüncü bölümde, davadan feragatin, hüküm ve sonuçlarına değinilmiş olup davadan feragat halinde başvurulabilecek kanun yolları ile yargılama giderleri konuları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Waiver of Claim in the Turkish Law of Civil Procedure”. Waiver of claim is giving up from the claim completely or partially. Statement about wavier of claim ends the case which is alleged in. A statement of waiver which is not alleged in a pending case, is not included in our study. Because there is not a case and this statement results in giving up the main right merely. Our study consists of four main sections. In the first section, studied the description of waiver of claim, comparison with the similar institutions and the relation with the principles of law of civil prosecedure. In the second section, analyzed legal nature, characteristics and the subject. In the third section, focused on its way and time, practice of it. In the fourth section, explained the judgements and consequences of waiver of claim, legal remedy and court expenses.