Davada menfaat
Legal interest in the case
- Tez No: 218604
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
?Davada Menfaat? adını tasıyan bu tezin amacı, hukuk davasında bir dava sartı olarak varlıgı aranan menfaat kavramının teorik temellerini ve sınırlarını belirlemek; kavrama iliskin bir tanıma ulasmak ve konuyla ilgili hukuki sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Tez, giris, üç bölüm ve sonuçtan olusmaktadır. BRNC BÖLÜM, menfaat kavramının teorik temellerine ayrılmıstır. Bu çerçevede, öncelikle yabancı hukuklarda ve Türk hukukunda menfaat kavramı ele alınmıs; kavramın medeni yargılama hukukundaki varlık nedenleri ve yargılama hukukuna egemen bazı ilkelerle iliskisi incelenmistir. Ardından menfaat kavramının hukuki niteligi belirlenmeye çalısılmıstır. Son olarak, dava teorileri çerçevesinde menfaat kavramına verilen anlamlar incelenerek bir menfaat tanımına ulasılmaya ve davada menfaatin varlıgının belirlenebilmesine yönelik bir ölçüt ortaya konmaya çalısılmıstır. KNC BÖLÜM'de, ögretinin görüslerinden ve Yargıtay içtihatlarından hareketle davayı kabule sayan kılacak menfaatin tasıması gereken nitelikler incelenmistir. Bu baglamda, ?hukuki ve mesru menfaat?; ?dogrudan ve kisisel menfaat? ve ?dogmus ve güncel menfaat? kavramları ele alınmıstır ÜÇÜNCÜ BÖLÜM ise, menfaatin mahkeme tarafından incelenmesi konusuna ayrılmıstır. Menfaatin hukuk davasında incelenme usulü ve zamanı ele alındıktan sonra menfaate iliskin ispat rejimi ve menfaatin yoklugu durumunda verilecek kararlar incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis titled as ?Legal Interest in the Case?, to set the theoretical basis and limits of the concept of legal interest, which is required as a case clause, to reach a definition regarding the issue and to state the related legal problems and suggestions for the solution of these problems. Thesis is composed of introduction, three sections and conclusion. FIRST SECTION is devoted to the theoretical basis of the concept of legal interest. In this context firstly, the concept of legal interest in foreign legal systems and in the Turkish law and the basis of existence of the issue and its relation with the some of the general principles of the civil procedure law is examined. Then, the legal character of the interest is tried to be set. Finally, in the context of case theories, it is attempted to reach a definition for the legal interest within the other definitions of the subject and to find a criterion for its determination in a case. In the SECOND SECTION, the characteristics of the legal interest, which makes it acceptable in a case, is examined based on the doctrine and the decisions of the Supreme Court of Appeals. In this regard, the concepts of ?the legal and legitimate interest?, ?direct and personal interest? and ?existing and actual interest? are discussed. THIRD SECTION is branched to the issue of the examination of legal interest by court. After dealing with the procedure and the time of the examination of legal interest in the civil case, the methods to prove and the possible case decisions in the non-existence of the legal interest is examined.