Deneyim pazarlamasında tüketici davranışları
Consumer behavior in marketing experience
  1. Tez No: 492940
  2. Yazar: ECENUR YERÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilimsel, ekonomik, teknolojik gelişmeler ve ilerlemeler işletmeleri ve işletmelerin faaliyet gösterdiği pazarları hızlı bir değişim ve gelişim sürecine maruz bırakmıştır. Geleneksel pazarlama dünyasının stratejileri, yoğun rekabet koşullarında markalara fayda sağlamamaktadır. Bu nedenle küreselleşme ile yaşanan bu değişim markaları sert rekabet ortamlarında, fark yaratarak rakiplerinden ayrışmak ve pazarda tutunabilmek için yeni arayışlara yöneltmiştir. Geleneksel olarak fayda odaklı ürün ve hizmet satmaktan, duygu odaklı tüketici deneyimi sağlamaya yönelen deneyim ekonomisi sayesinde yeni pazarlama stratejileri ortaya çıkmıştır. Deneyim; metalardan, mallardan ve hizmetlerden farklı olarak müşterileri duyusal ve duygusal açıdan etkileyen, onlarda hoş anılar bırakan farklı bir ekonomik çıktı olarak kabul edilmektedir. Deneyim pazarlaması çalışmalarının uygulanabilmesi için, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının, en doğru şekilde anlaşılması ve bu beklentilerin en uygun deneyim pazarlaması stratejileri ile karşılanabilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda deneyim yaşatma ve yaratma amacıyla pazarlama stratejileri oluşturan ve müşterilerin duygularına odaklanan işletmeler, deneyim pazarlaması ile müşteri memnuniyeti ve sadakatini sağlayarak rekabet avantajı sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
Scientific, economic, technological developments and advances have exposed the businesses and businesses markets in which businesses and businesses operate to a rapid fast change and development process. Strategies of the traditional marketing world under intense competition conditions are do not efficient benefit forrom branding under intense competition conditions. For this reason, this change caused by globalization has led brands in harsh competition environments to seek new ways to distinguish themselves from their competitors and making a difference to keep them in the marketplace. making a difference in harsh competition environments. New marketing strategies have emerged thanks to the experience economy which emotion-focused consumer experience that from traditionally selling of consumer- products and services focused on profitleads to selling consumer-focused products and services, emotion-focused consumer experience. Experience; It is regarded as a different economic outcome that affects the customers in sensory and emotional terms different from the metal, goods and services, leaving pleasant memories in them. In order for experience marketing to be implemented, consumers' needs and needs must be understood in the most accurate way and these expectations can be met with the most appropriate marketing strategies. Businesses that form marketing strategies to experience and create experiences and focus on the emotions of the customers will provide competitive advantage by providing experience marketing and customer satisfaction and loyalty.