Organik tarım ürünlerinde ürün yerleştirme çalışmalarının tüketici tutum ve satın alma niyeti çerçevesinde incelenmesi: Mersin ili üzerine bir araştırma
An examination of product placement practices in organic farming products within the framework of consumer attitudes and purchase intentions: A study on Mersin province
- Tez No: 1019152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KÖPRÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Ziraat, Business Administration, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, organik tarım ürünlerinde kullanılan ürün yerleştirme uygulamalarının tüketici tutumu ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Günümüzde artan çevre bilinci, sağlıklı yaşam eğilimleri ve sürdürülebilir tüketim anlayışı, organik ürünlere olan talebi önemli ölçüde artırmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda işletmeler, tüketicilere ulaşmak için geleneksel reklam yöntemlerinin yanı sıra daha doğal ve dolaylı iletişim araçlarına yönelmektedir. Ürün yerleştirme uygulamaları da bu bağlamda öne çıkan etkili pazarlama yöntemlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Araştırma kapsamında tüketici tutumu; etik, denetim, gerçeklik ve reklama tepki boyutları çerçevesinde ele alınmış ve bu boyutların satın alma niyeti üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışma, Mersin ilinde yaşayan tüketicilerden elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiş ve elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, tüketici tutumunun bazı alt boyutlarının satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle denetim ve gerçeklik boyutlarının satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin bulunduğu belirlenmiştir. Buna karşın etik ve reklama tepki boyutlarının etkisinin sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, ürün yerleştirme uygulamalarının organik ürün pazarlamasında etkili bir araç olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma organik ürün pazarlaması ile ürün yerleştirme kavramlarını bütüncül bir çerçevede ele alarak literatüre katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçların, işletmelerin pazarlama stratejilerini geliştirmelerine ve tüketici davranışlarını daha iyi anlamalarına katkı sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of product placement practices used in organic agricultural products on consumer attitude and purchase intention. In recent years, increasing environmental awareness, healthy lifestyle trends, and the understanding of sustainable consumption have significantly increased the demand for organic products. In line with these developments, businesses have turned to more natural and indirect communication tools, in addition to traditional advertising methods, in order to reach consumers. In this context, product placement has emerged as an effective marketing method. Within the scope of the study, consumer attitude was examined through the dimensions of ethics, control, realism, and reaction to advertising, and the effects of these dimensions on purchase intention were analyzed. The study was conducted using data obtained from consumers living in Mersin province, and a quantitative research method was employed. Survey technique was used as the data collection tool, and the obtained data were analyzed using statistical analysis methods. The findings of the study indicate that some sub-dimensions of consumer attitude have significant effects on purchase intention. In particular, the control and realism dimensions were found to have positive and significant effects on purchase intention. However, the effects of the ethics and reaction to advertising dimensions were found to be limited. These findings suggest that product placement practices can be an effective tool in the marketing of organic products. In conclusion, this study contributes to the literature by addressing organic product marketing and product placement within a holistic framework. It is considered that the results obtained will contribute to the development of marketing strategies of businesses and to a better understanding of consumer behavior.