Fahreddin Er-Razi (V. 606/1209) ve Elmalılı'nın (V. 1361/1942) yeryüzü ile ilgili ayetlere yaklaşımlarının mukayesesi
Comparison of Fakhr al-Din Razi (D. 606/1209) and Elmalılı Hamdi Yazir's (D. 1361/1942) approaches to verses about the earth
  1. Tez No: 492947
  2. Yazar: ALADDİN SULTANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Râzî ve Elmalılı yeryüzü ile ilgili ayetleri tefsir ederken aynı zamanda yaşadıkları dönemin bilimsel gelişmelerine de kısmen ışık tutmuşlar. Gerek Râzî'nin, gerekse de Elmalılı'nın bu tür ayetleri yorumlama metotlarında pozitif bilim ve özellikle batı dünyasının ürettiği bilimin etkilerini görebiliyoruz. Şöyle ki, birçok kevni ayetin tefsirinde yunan felsefesinden İslam felsefesine geçmiş bazı düşüncelere yer veren Râzî ayetleri bu düşünceler ışığında açıklamaya gayret göstermiştir. Elmalılı da XX yüzyılın başlarında batıda gelişmiş olan pozitif bilime bigane kalmamış ve yeryüzünün yaratılışı ile ilgili ayetleri izah ederken birçok batılı bilim adamının teorilerine müracaat etmiştir. Böylece müfessir batıdan gelen bilimsel teori ve gerçekleri tefsirine yansıtmıştır. Örneğin Râzî Kur`an ayetlerine dayanarak yeryüzünün küre şeklinde olmasını kabul ederken onun dönmediğini ve sabit bir şekilde durduğunu iddia etmiştir. Fakat Elmalılı bir kısım ayetlerde yeryüzünün haraket ettiğine işaretler bulunduğunu öne sürmüştür. İlk insanın yaratılışında da iki müfessirin birbirine zıt görüşler sunduğunu görüyoruz. Çalışmamızdan çıkan diğer bir sonuç ise şudur ki, Kur'an ayetlerinin bilimsel tefsir metoduyla yorumlanmasının bu gibi bazı sakıncaları olabilir.
Özet (Çeviri)
While Razi and Elmalili are commenting verses about the earth at the same time they partially elucidated scientific developments in the period which they lived. Both Razi's and Elmalili's in such verses we can see explication methods of positive science and especially effects of science that produced of the western world. Namely in the interpretation of the most verses from Greek philosophy to Islamic one Razi's revelations which placed some thoughts had made an effort to explanation in light of these thoughts. In the early of XX century Elmalili also hadn't been indifferent to positive science that developed in west and applied for theories of many western scientists while explaining verses about creation of the earth. Thus, he reflected scientific theory that developed from west and facts in his interpretation. For example, Razi had claimed that based on the verses of the Koran while accepting that the earth was spherical, stood constantly and it didn't rotate. But, Elmalili put forward that was found of signs relating to the earth's rotation on some verses. We also see that both of the commentators have opposite opinions with each other about the creation of the first human. The other consequence of our work is that the commentary of the verses of Koran in scientific interpretation method can be some drawbacks like this.