Fahreddîn er-Râzî ve putperest ve maniheistlere yönelik eleştirileri
Fakhr al-Dīn al-Rāzī's theological critiques of idolatry andmanichaeism
- Tez No: 958758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Fahreddîn er-Râzî'nin (v.606/1210) putperestlik ve Maniheizm eleştirilerini inceleyerek onun kelâmî perspektiften yürüttüğü düşünsel tartışmaları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Râzî'nin eleştirilerinin dayandığı temel kavramsal çerçeve ortaya konularak, bu eleştirilerin tarihsel bağlamı ve entelektüel etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmada klasik kelâm kaynakları ve Râzî'nin özgün eserleri incelenmiş, onun putperestlik ve Maniheizme yönelik argümanları içerik, yöntem ve hedef kitle açısından sistematik biçimde tasnif edilmiştir. Ayrıca, bu eleştirilerin sadece dinî bir red değil, aynı zamanda felsefî ve toplumsal bir sorgulama niteliği taşıdığı vurgulanmıştır. Çalışma sonucunda, Fahreddîn er-Râzî'nin söz konusu inanç sistemlerine yönelik tenkitlerinin, dönemindeki mezhebî ve entelektüel tartışmalarda etkili bir söylem oluşturduğu ve İslam düşünce geleneğinde kelâm ilminin gelişimine katkı sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Fakhr al-Dīn al-Rāzī's critiques of polytheism and Manichaeism, analyzing his theological discourse from a kalām-based perspective. The research outlines the conceptual framework underlying al-Rāzī's objections and evaluates the historical context and intellectual impact of his arguments. Classical kalām sources and al-Rāzī's original works were analyzed in this study. His criticisms of polytheistic and Manichaean beliefs were systematically categorized in terms of content, methodology, and intended audience. The research emphasizes that these critiques represent not only a religious rejection but also a philosophical and sociocultural interrogation. The study concludes that al-Rāzī's critiques contributed to a powerful theological discourse in the religious and intellectual debates of his time and significantly influenced the developmentof kalām within the Islamic intellectual tradition.