Fahreddin er-Râzî'ye göre illet ve hikmet kavramları
The concepts of illah and hikmah according to Fakhr al-din al-Razi
  1. Tez No: 960168
  2. Yazar: HİCRAN ÇEBİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANSUR KOÇİNKAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Değişen zaman ve koşulların tabii bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni fıkhî problemlere dinin ilke ve esasları çerçevesinde cevap verebilmek maksadıyla başvurulan içtihat ve ta'lîl, dinin hukuk sisteminin dinamik yapısını devam ettirmek adına önem verilen faaliyetlerdendir. İçtihat ve ta'lîl bağlamında hükümlerin sebepleri ve konuluş amaçları da bu iki unsurun devamı için gerekli temel yapı taşlarıdır. Fukaha arasında, genel anlamda hükmün nedeni olarak tanımlanan illetinin ve hükmün konuluş amacı olarak tanımlanan hikmetinin ne olduğu, nasıl tespit edileceği ve istidlâlde hangisinin esas alınacağı hususunda temelde kelâmî görüşlere dayanan birtakım görüş ayrılıkları mevcuttur. Çalışma, fıkıh usûlü alanında görüşleriyle önemli bir yer tutan ve sonraki dönemlere büyük etki bırakmış âlimlerden biri olan Fahreddin er-Râzî'nin (ö. 606/1210), öne çıkan eseri el-Mahsûl başta olmak üzere fıkıh usûlü eserlerinde geçen“hükmün muarrifi”olarak tanımladığı illete ve“hükmün ve illetin konuluşunda asıl etkili unsur”olarak açıkladığı hikmete dair görüşleri üzerinedir. Bu bağlamda illetin tanımı, illetin tespitine ilişkin zikredilen yollar ve bir vasfın illet olmadığını gösteren yöntemler Râzî'nin düşünceleri istikametinde ele alınacaktır. Onun hikmetle ta'lîlin mutlak anlamda caiz olduğuna dair kanaati ise; hükmün asıl müessiri olarak kabul ettiği hikmet tasavvurundan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a natural consequence of changing times and circumstances, ijtihād (independent reasoning) and ta'līl (rationalization of legal rulings) are among the essential tools employed to provide answers to emerging legal problems within the framework of Islamic principles and fundamentals. These activities are pivotal in preserving the dynamic structure of the Islamic legal system. Within the context of ijtihād and ta'līl, identifying the underlying causes ('illah) and objectives (ḥikmah) of legal rulings constitutes the foundational elements necessary for the continued development and relevance of Islamic law. Among scholars of Islamic law, there exist various disagreements—primarily rooted in theological orientations—regarding the nature of 'illah (defined broadly as the legal cause of a ruling) and ḥikmah (defined as the intended purpose or objective behind a ruling). These disagreements pertain to how these concepts are to be defined, how they can be identified, and which of them should serve as the basis for legal reasoning and inference. This study focuses on the views of Fakhr al-Dīn al-Rāzī (d. 606/1210), a prominent scholar whose contributions to the field of uṣūl al-fiqh (principles of Islamic jurisprudence) have significantly influenced subsequent generations. Specifically, the study examines al Rāzī's conceptualization of 'illah, which he defines as an indicator (mu'arrif) of the legal ruling, and ḥikmah, which he considers the actual cause (muʾaththir) behind the ruling. Accordingly, the definitions of 'illah, the methods proposed for identifying it, and the v approaches to demonstrate when a given attribute cannot serve as a valid 'illah will be analyzed in light of al-Rāzī's thought. His affirmation of the permissibility of rationalizing rulings based solely on ḥikmah stems from his view that ḥikmah constitutes the true causal foundation of legal rulings.