Göçün güvenlikleştirilmesi: Avrupa Birliği'nin göç politikası ve Türkiye-AB ilişkilerine etkisi
Securitization of migration: European Union's migration policy and its effects on Turkey-EU relations
  1. Tez No: 492969
  2. Yazar: ÖZGE DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez uluslararası göç hareketlerinin güvenlik sorununa dönüşümü sürecini Kopenhag Okulu tarafından geliştirilen güvenlikleştirme teorisi bağlamında ve Avrupa özelinde incelemiştir. Göçün güvenlikleştirilmesinin Avrupa Birliği'nin göç politikalarına yansıması ve AB'nin göç hareketlerini kontrol etme yönünde geliştirdiği birtakım politikalar analiz edilmiştir. AB'de göçün güvenlikleştirilmesinin ve göç politikasının anlaşılmasında önemli bir örnek olay teşkil eden Suriye'deki çatışmanın yol açtığı sığınmacı krizinin Türkiye ve AB arasındaki ilişkilere etkisi analiz edilmiştir. Göçün güvenlikleştirilmesi sürecinin büyük oranda kimlik, yaşam standardı ve yaşam biçimlerine yönelik endişeler üzerinden gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu nedenle AB'nin göç politikasının temel hedefi kendi topraklarına yönelen göç hareketlerini sınırlandırmak ve bu amaçla üçüncü ülkelerle iş birliği yapma olarak belirlenmiştir. Göçün güvenlikleştirilmesiyle beraber sığınmacı krizinin Türkiye ve AB arasındaki ikili ilişkilerin belirleyicisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with transformation process of international migration movements to security problem within the case of Europe by touching upon the securitization theory developed by Copenhagen School. That impact of securitization of migration on European Union's policies and some policies developed to control migration movements by EU are analyzed. Impacts of asylum-seeker crisis originating from conflict in Syria, which constitutes a case study to understand securitization of migration in EU and EU's migration policy, is analyzed in the context of Turkey-EU relations. In the study, it has been determined that the process of securitization of migration has been carried out largely through concerns about identity, life standards and lifestyles. Moreover, it has been identified that the main objective of the EU's migration policy is to limit migration movements to its territory and, therefore, to cooperate with third countries. With the securitization of immigration, it has been found that the asylum-seeker crisis is the determinant of bilateral relations by the EU.