Kars yöresinde sığır pnömonilerinde mikoplazmaların izolasyonu; idendifikasyonu ve antibiyotiklere olan duyarlılıklarının belirlenmesi
The Isolation, idendification and determination of sensitivity to antibiotics of mycoplasmas in cattle pneumonia in Kars discrit
- Tez No: 49299
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
65 7. ÖZET Bu çalışma Kars yöresinde, sığır pnömoni ler inden mikoplazmaların izolasyonu, identif ikasyonu ve antibiyotiklere olan duyarlılıklarını saptamak amacıyla yapıldı. Araştırmada Kars Belediye Mezbahası' nda kesilen 896 sığıra ait akciğerin makroskobik incelenmesi sonucu pnömonili görülen 7 6 (%8.48) adet, KAÜ Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarma teşhis amacıyla getirilen, pnömonili 33 adet akciğer olmak üzere toplam 109 pnömonli akciğer kullanıldı. Pnömonik Akciğerlerden, mikoplazmaların izolasyonu amacıyla PPLO agar ve PPLO (Difco) buyyondan yararlanıldı. Pnömonili akciğerlerden toplam olarak 12 (%11.00) mikoplazma susu izole edildi. İzole edilen mikoplazma suşları, digitonine duyarlılık, glikoz ferment asyonu, arginin hidrolizi, fosfataz testi, tetrazolium redüksiyonu, film ve spot oluşumu gibi biyokimyasal testler ve üreme inhibisyon (Growth inhibisyon) testi ile identif iye edildi. İzole edilen 12 Mikoplazma susunun 6' sı (%50) M. bovis, 4'ü (%33.33) M. bovirhinis, 2' si (%17.67) M. arginini olarak identif iye edildi. İzole edilen mikoplazmalardan 7' si Pasteurella multocida, P. haemolytica ve Staphylococcus sp. ile birlikte 5' i de yalnız izole edildi.66 İdentif iye edilen mikoplazma suşlarınm, yapılan antibiyotik duyarlılık testinde tüm suşların enrofloksasin, danof loksasin, tilmikosin, tetrasiklin, oksitetrasiklin' e duyarlı, eritromisin ve gentamisine az duyarlı, streptomisine ise dirençli olduğu saptandı. Araştırmada 109 pnömonili akciğerin 43'ünden (%39.44) rutin yöntemlerle, 15 (%28.30 ) E. coli, 11 (%20.75) Pasteurella haemolytica, 8 (%15.09) P. multocida, 8 (%15.09) Staphylococcus sp., 7 (%13.20) Streptococcus sp., 3 (%5.66) Bacillus sp. ve 1(%1.88) Actiynomyces sp., olmak üzere toplam 53 bakteri susu identif iye edildi. Sonuç olarak, sığır pnömoni ler inde mikoplazmalarm primer etkenler arasında olabileceği ve pnömoni olgularında etiyolojik etkenler aranırken mikoplazmalar da göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
67 8. StMdMCf The Isolation, Identification and Determination of Sensitivity to Antibiotics of Mycoplasmas in Cattle Pneumonia in Kars District. In this study, it is aimed to isolate, identificate and to determine the antibiotic sentivity of mycoplasmas in cattle pneumonia. The total 109 lungs with pneumonia; 33 of them were brought to examine into the Microbiology laboratory; 76 of them were from 896 cattle slaughtered in the abottoire of Kars Municipality, were used in the research. The species taken from the lungs with pneumonia were cultured for isolation of mycoplasmas into the PPLO agar and broth (Difco). The mycoplasma species were isolated using with the biochemical test such as digitonine sensivity, glucose fermentation, arginine hydrolysis, phosphatase test, tetrazolium reduction, film and spot formation, Growth Inhibition Test (GI). The six (%50) of isolated 12 (%11.00) mycoplasma species as M. bovis, four (%33.33) as M. bovirhinis and two (%17.67) of them as M. arginini were identified. The seven mycoplasmas with Pasteurella multocida, Pasteurela haemolytica, and Staphylococcus sp. and five of them without any species were isolated. As a result of antibiotic sensitivity tests, all isolated mycoplasma species were found sensitive to enrofloxacin, danofloxacin,68 tilmicocin, tetracycline, oxytetracycline, less sensitive to eritromycine and gentamycine, resistant to streptomycine. Total 53 bacteria strains including, 15 E.coli (%28.30), 11 P. haemolytica(%20.75), 8 P. multocida(%15.09), 8 Staphylococcus sp. (%15.09), 7 Streptococcus sp. (%13.20), 3 Bacillus sp. (%5.66), 1 Actinomyces sp. (%1.88) from the 43 (%39.44) of 109 pneumonic lungs were isolated by rutin procedures. This data suggest that the mycoplasmas must be search beside the other etiologic factor in the case of pneumonia.