Roma Hukukunda ifa ve ifa ikameleri
The performance and performance substitutions in Roman Law
- Tez No: 492981
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İfa bir borcun en doğal sona erme biçimidir. İfa unsurlarına uygun olarak yapılan bir ifa borcu sona erdirir. İfa unsurları ifanın tarafları, konusu, yeri, zamanından oluşmaktadır. Bu unsurlarla ilgili pekçok ilke ve kuralın, borçlar hukukunun diğer alanlarında olduğu gibi Roma Hukukundan çıktığı görülmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde borç kavramı, Roma Hukukunda borç kavramı, borcun konusu yani edimin türleri, edimin özellikleri ve ifanın hukukî niteliği ile ilgili görüşler incelenmiştir. Bu görüşleri daha iyi anlayabilmek için bazı temel hukukî işlem türlerini de bilmek gerektiği için, bu işlemler Roma Hukuku kurumları karşılaştırılarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, ifa unsurları ile ilgili Roma Hukuku kuralları, hukukumuzdaki düzenlemelere de değinilerek açıklanmıştır. Ayrıca Roma Hukukunda özellikle eski dönemlerde çok önemli olan ifanın şekli de ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ifa ikameleri üzerinde durulmuştur. İfanın borçlanılan edime uygun olması kuralının istisnası olan bu kurumlar Roma Hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance is the most natural ending form of a debt. A performance made in accordance with the elements of it shall end the debt. Elements of performance consist of the sides, object, place and time of the performance. Many principles and rules concerning these elements seem to have come out of Roman law as in the other areas of the law of obligations. In the first part of the study, the concept of debt, the concept of debt in Roman law, the object of debt, the characteristics of it and the views about legal charecteristics of the performance are examined. Since it is necessary to know some basic legal transaction types in order to understand these views better, these transactions have been mentioned by comparing Roman legal institutions. In the second part the elements of performance in Roman law are explained by referring to the regulations in our law. Since the way how performance is made is very important in Roman law, especially in the old periods, it is examined under a separate heading. In the third part, the substitutions of performance is emphasized. These instutitions, exceptions the main rule that performance should be compliance with the object of debt, has been explained in comparison with the Roman Law.