Siber güvenlik ve uluslararası ilişkiler
Cyber security and international relations
- Tez No: 493020
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya tarihinde yirmi birinci yüzyıla kadar çok büyük değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. İnsanlar tarafından sayısız icatlar ve keşifler yapılmıştır. Ancak internetin keşfi, uzun vadede yaratacağı etkileri şimdiden kestirmek pek mümkün olmamakla birlikte insanlık tarihi açısından nispeten kısa sayılacak bir dönemde, insanoğlunun yaşamında çok büyük etki ve değişim yaratmıştır. Öyle ki başlangıçta sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılan ve sınırlı sayıda işlemin yapıldığı internet, zamanla milyarlarca kişiye ulaşmış ve insanların neredeyse bütün faaliyetlerini gerçekleştirdiği yeni bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Toprak, su, hava ve uzaydan sonra yeni alan olarak kabul edilen siber uzayda da kendini tam anlamıyla güvende hissedemeyen insanoğlu hissetmiş olduğu bu güvensizlik ortamından kurtulmak için çareler aramaya başlamıştır. Ok ve kılıç ile başlayan süreç sanayi devrimiyle ateşli silahlara dönüşmüş, internetle beraber ise artık yazılım silahlarına evirilmektedir. İnsanoğlu değişen tehlikelere karşı tarihin akışı içerisinde ayakta kalmayı başarmış ve yeni savunma politikaları üretmiştir. İnsanoğlunun kendisini güvende hissetmek için gerçekleştirdiği bu adımlar sosyal bilimlerdeki diğer alanlarda olduğu gibi Uluslararası İlişkiler disiplinin de içeriğinin her geçen gün derinleşmesine ve zenginleşmesine sebebiyet vermiştir. Bu gerçeklerden hareketle bu tez, henüz“emekleme”döneminde olduğu kabul edilen Uluslararası İlişkiler disiplininde teorik ve pratik anlamda tartışmaların yapılması ve gelecekte muhtemel saldırılarının evrimi incelenmesi gerekliliğinden ortaya çıkmıştır. Çünkü diğer dört alanın aksine tüm insanlar için eşit ve özgür tek alan olarak kabul edilen siber uzayı, daha demokratik, daha özgürlükçü ve daha katılımcı bir alana dönüştürmek hepimizin görevidir.
Özet (Çeviri)
There have been great changes and transformations in the history of the world up to the twentieth century. Numerous inventions and discoveries have been made by people. However, the discovery of the internet has created a great impact and change in the life of mankind in a relatively short period of human history, although it is not possible to predict the long-term effects. So much so that the internet, which was initially used by a limited number of users and has a limited number of transactions, has reached billions of people over time and has emerged as a new area where people do almost all their activities. After soil, water, air and distance the cyber space, which is considered as a new field, has begun to look for remedies to escape from this insecurity environment where the human being feels completely unable to feel secure. The process that started with the arrow and the sword has turned into firearms through the industrial revolution, and with the internet it is now evolving into software weapons. Humankind has survived in the course of history against changing dangers and has produced new defense policies. These steps taken by human beings to feel safe have led to the deepening and enrichment of the content of the International Relations discipline as well as to other areas of social sciences. On the basis of these facts, this thesis has arisen from the fact that it is necessary to discuss theoretically and practically in the discipline of International Relations which is considered to be in the period of“crawling”and to examine the evolution of possible attacks in the future. Because, unlike the other four fields, it is our duty for all of us to turn cyber space into a more democratic, more liberal and more participatory space, which is regarded as the only space that is equal and free for all people.