Uluslararası ilişkilerde siber güvenlik ve siber hukuk
Cyber security and cyber law in international relations
- Tez No: 811147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Güvenlik kavramı, uluslararası ilişkiler disiplini gibi farklı disiplinler içerisinde de değerlendirilmiş ve çeşitli yaklaşımlar geliştirilmiştir. Soğuk Savaş ile başlayan uzay yarışı, uluslararası dengeleri değiştirdiği gibi güvenlik kavramının da değişmesine neden olduğu gibi siber alanın doğmasına ve internetin ortaya çıkmasına da neden olmuştur. İnternetin hızla tabana yayılmasıyla birlikte siber alan genişlemiş ve yeni güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu güvenlik açıkları arasında siber güvenlik büyük bir sorun olarak bireyleri, şirketleri, devletleri ve uluslararası örgütleri derinden tehdit ettiği gibi büyük maddi ve manevi kayıpların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde siber güvenlik temel sorun olarak güvenlik meselesinin tam merkezinde dururken gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün çeşitlenmeye devam etmesi bireylerden devletlere kadar herkesi derinden endişe içerisine sürüklemektedir. Oluşan endişe ve korkunun giderilmesi adına bireyler, devletlerin çizdiği politikalar ekseninde kendi politikalarını belirlerken, devletlerde vatandaşlarını ve devletin varlığını korumak adına çeşitli adımlar atmaktadır. Fakat devletler siber alandan gelecek olan tehditleri bertaraf etmek veyahut engellemek adına çeşitli girişimlerde bulunsa da hedef belirlenen devletlere veyahut şirketlere yönelik siber alanı kullanarak saldırılar gerçekleştirmektedirler. Devletler veya devlet dışı aktörler, siber alanı kendi çıkarları ekseninde kullanması sebebiyle siber alanın denetimi için oluşturdukları veya oluşturmak istedikleri uluslararası çalışmalarda ikili davranarak hem ikili ilişkilerin engellenmesine hem de uluslararası güvenliğin tahsis edilmesine dolaylı yönden engel olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The concept of security has been evaluated in different disciplines such as the discipline of international relations and various approaches have been developed. The space race, which started with the Cold War, not only changed the international balance, but also caused the concept of security to change, it also led to the emergence of the cyber space and the emergence of the internet. With the rapid spread of the Internet, the cyber space has expanded and has led to the emergence of new security vulnerabilities. Among these security vulnerabilities, cyber security has seriously threatened individuals, companies, states and international organizations as a major problem and has caused great material and moral losses. Today, while cyber security stands at the center of the security issue as the main problem, its continuing to diversify day by day with the developing technologies causes everyone from individuals to states to be deeply concerned. In order to eliminate the resulting anxiety and fear, individuals take various steps to protect their citizens and the existence of the state in the states, while determining their own policies in line with the policies drawn by the states. However, although states make various attempts to eliminate or prevent threats from cyberspace, they carry out attacks against targeted states or companies by using cyberspace. States or non-state actors indirectly prevent both the prevention of bilateral relations and the allocation of international security by acting bilaterally in the international studies they have created or want to create for the control of the cyber space, since they use the cyber space for their own interests.