Uluslararası ilişkilerde değişen güvenlik anlayışı ve Türkiye'nin siber güvenlik stratejileri
Changing understanding of security in international relations and Türkiye's cyber security strategies
- Tez No: 736638
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Soğuk Savaş ve 11 Eylül sonrası dönemde internet kullanımının bireyler düzeyine kadar inmesi birçok faydanın yanı sıra yeni tehditleri ve riskleri de beraberinde getirmiştir. Siber uzay olarak adlandırılan bu yeni rekabet ortamında devletler ve bireyler için çeşitli tehditler ve riskler oluşmaya başlamıştır. İnsanoğlunun her geçen gün siber uzaya daha da bağımlı hale gelmesi bireylerin temel gereksinimlerinden olan güvende olabilme ihtiyacını tetikleyerek bu alanda ki güvenlik kaygılarının oluşmasına sebep olmuştur. Bu rekabetçi ortamda devletlerin temel aktör olarak varlıklarını sürdürmelerinin yanı sıra devlet dışı aktörlerinde ortamda yerini almasıyla geleneksel aktör algılamalarında köklü değişimler yaşanmıştır. Sisteme dahil olan devlet dışı aktörlerin bazılarının kötü emeller gütmesi siber uzay içerisinde güvenliğe yönelik endişeler yaşanmasına yol açmıştır. Başta kamu olmak üzere özel sektör bireyler ekseninde de siber uzay içerisinde güvende olabilme normu hayati bir öneme sahip olmuştur. Devletler bu ortamda varlıklarının devamını sağlayabilmek için kendi savunma sistemlerini kurarak kargaşanın hâkim olduğu siber uzay içerisinde tehditleri ve riskleri oluşmadan kontrol altından tutabilecek siber güvenlik stratejilerini ve politikalarını belirlemekle yükümlüdürler. Bu stratejilerin ve politikaların belirlenmesi safhasında daha önceden gerçekleşmiş siber saldırıların detaylı analizleri yapılarak, uluslararası ilişkiler perspektifinde ki rolü ve kapsamı çerçevesinde değerlendirilerek olması mümkün siber saldırılara ve tehditlere karşı ulusal bilinç düzeyinin ve güvenlik kapasitesinin artırılmasıyla ilgili faaliyetleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Buna ek olarak siber güvenlik kavramının ana oluşumlarının iyice kavranması, literatür içerisinde yaşanan kavram kargaşasını kaldıracak ve siber güvenlik kavramının daha net bir biçimde anlaşılmasını sağlayacaktır. Gerçekleşen siber olayların sebeplerinin ve sonuçlarının detaylı analiz edilmesi uluslararası ilişkiler disiplini içerisinde siber güvenlik unsurunun ne denli önemli olduğunu ortaya koyacaktır. Uluslararası örgütler ve devletler düzeyinde yapılan siber güvenlik politikalarını ve stratejilerini daha net bir biçimde kavrayarak ulusal siber güvenlik ekosistemini kurmak, devletlerin siber güvenlik alanında yapması elzem olan birincil amaçları içerisinde yer almalıdır. Bu çerçevede çalışmada, uluslararası ilişkilerde değişen güvenlik algısı ekseninde Türkiye'nin ulusal siber güvenlik stratejileri ve politikaları analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The decline of internet use to the level of individuals in the post-Cold War and post-September 11 period brought along new threats and risks as well as many benefits. In this new competitive environment called cyberspace, various threats and risks have begun to emerge for states and individuals. The fact that human beings become more and more dependent on cyberspace every day has triggered the need to be safe, which is one of the basic needs of individuals, and has led to security concerns in this area. In this competitive environment, there have been radical changes in the perceptions of traditional actors, as states continue to exist as the main actors, and non-state actors take their place in the environment. The bad intentions of some of the non-state actors involved in the system have led to concerns about security in cyberspace. The norm of being safe in cyber space has been of vital importance on the axis of individuals and the private sector, especially the public. In order to ensure the continuation of their existence in this environment, states are obliged to establish their own defense systems and to determine cyber security strategies and policies that can keep threats and risks under control before they occur in cyberspace dominated by chaos. At the stage of determining these strategies and policies, it is necessary to carry out activities related to increasing the level of national awareness and security capacity against possible cyber attacks and threats by making detailed analyzes of previous cyber attacks and evaluating them within the framework of their role and scope in the perspective of international relations. In addition, a thorough understanding of the main formations of the concept of cyber security will remove the confusion in the literature and provide a clearer understanding of the concept of cyber security. Detailed analysis of the causes and consequences of cyber incidents will reveal how important the cyber security element is in the discipline of international relations. Establishing the national cyber security ecosystem by understanding the cyber security policies and strategies made at the level of international organizations and states more clearly should be among the primary objectives of the states in the field of cyber security. In this framework, in this study, Turkey's national cyber security strategies and policies will be analyzed in the axis of the changing perception of security in international relations.