Yerel medya çalışanlarının haber üretim sürecinde sosyal medyayı kullanım alışkanlıkları: Konya örneği
Social media usage habits in the news production process of local media employees: Konya example
  1. Tez No: 493044
  2. Yazar: MİNEL ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnternet teknolojisinin akıl almaz hızla gelişimi pek çok alanda olduğu gibi gazetecilik alanında da değişime neden olmuştur. İnternet teknolojisindeki bu gelişim, belli sınırlılıklar çerçevesinde üretilen geleneksel gazetecilik anlayışında yeni bir süreci başlatırken bu durum yerini daha çok bağlantıyı ulaşabilen, aynı anda hem görüntü hem de video izleme imkanı sunan ve hemen hemen bulunduğumuz her ortamda rahatlıkla ulaşabildiğimiz sosyal medya araçlarına bırakmıştır. Bununla beraber yöresel bir düzeyde bilgilendirme, sorunları çözme, kamuoyu oluşturma hatta yerel yönetimleri eleştirerek bir denetleme mekanizması görevi üstlenen yerel basının sesini daha geniş kitlelere duyurma noktasında alternatif olarak sosyal medyayı kullanması da büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın konusunu da haber üretim sürecinde sosyal ağların, medya aracı olarak kullanımlarına ilişkin avantajları ve riskleri inceleyerek yeni medya düzeninin gelişimi ile getirdiği değişimler anlatılmaya çalışılırken yerel basın çalışanlarının sosyal ağları kullanım alışkanlıkları da ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma son yıllarda önemi giderek artan sosyal medyanın, medya çalışanları tarafından nasıl kullanıldığını ortaya koyma ve değişen medya anlayışı içinde medya çalışanlarına ve sektöre kattığı artılar ve eksileri saptamak açısından önem taşımaktadır. Bu bağlamda Konya ilindeki yerel basın çalışanlarının sosyal medyayı kullanımları saha araştırması yapılarak belirlenmeye çalışılmış, ortaya çıkan veriler sonucunda yerel basın çalışanlarının haber üretim sürecinde sosyal medyayı gerek bireysel gerek kurumsal anlamda aktif olarak kullandıkları ve bunun sonucunda da ulusal basının sürekli gölgesinde kalan yerel basının sesini daha geniş kitlelere duyurma ve işlevlerinin yerine getirme hususuna önemli katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of Internet technology has caused changes in the journalism field as well as other fields. This development in internet technology is giving a start to a new process in traditional journalism concept produced within certain limitations, and this situation is giving way to social media tools to reach more connections, provide both video and video viewing, and can be accessed easily in almost any environment. At the same time, it has gained a great importance in terms of using social media as an alternative in informing at a local level, solving problems, creating public opinion, and even in making heard the local press which criticizes local governments and takes the responsibility of auditing mechanism. The subject of this study involves explaining the changes seen with the development of new media system through examining the advantages and risks of using social networks as media tools in news production process, and also it is tried to reveal the social networks usage habit of local press employees. This study is important in terms of revealing how the social media which has increasingly become important in recent years is being used by media employees, and determining its pros and cons to media workers and sector in changing media concept. In this context, it has been tried to determine the use of social media by local press workers in Konya province using questionnaire method. As a result, it is concluded that local press employees actively use social media in news production process both individual and institutional sense and consequently it makes a big contribution in making local press which is always in the shadow of national press heard by larger masses, and fulfill its functions.