Kilikya bölgesinde sualtı kültür mirasının korunması perspektifinde üç boyutlu grafik modelleme
Three dimension modelling in the perpective of the protection of underwater cultural heritage in Cilicia region
- Tez No: 493047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖNİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Antik Kilikya coğrafyası, Korakesion'da (Alanya) başlayıp Alexandria Kat İsson'a (İskenderun) kadar olan bölgeyi kapsamıştır. Kilikya Bölgesi topografik yapısından dolayı Dağlık ve Ovalık Kilikya olmak üzere iki şekilde tanımlanmaktadır. Antik Dönem yazarlarından Heredotos, bölgenin batı yani dağlık kesimini Kilikia Tracheia, doğudaki ovalık kesimini ise Kilikia Pedias olarak adlandırmıştır. Bölgede bilinen ilk çalışmaları W. F. Ainsworth 1842'de ve P. de Taschichatschef 1853'te gerçekleştirmiştir. Bilinen ilk Türk araştırmacı ise A. R. Yalgın'dır. Tez kapsamında bölgenin denizle olan ilişkileri ele alınacaktır. Kilikya, Mezopotamya ile Anadolu'yu birbirine bağlayan bir köprü niteliğinde olması nedeniyle her dönemde oldukça önemli bir konuma sahip olmuştur. Bölge, gemilerin ticaret rotası üzerinde olmasından dolayı bölgede birçok ticaret limanı ve askeri liman mevcuttur. Kilikya Bölgesi'nde yapılan deniz ticaretinde kötü hava şartları ve denizin durumundan dolayı gemiler taşıdığı yükle birlikte batmış olmalıdır. Biz sualtı arkeologları bu batıkları araştırıp bularak çizimini yaparak ve fotoğraflayarak bilimsel yöntemlerle batıkların belgelemesini yapmaktayız. Bu tez çalışması kapsamında uygulayacağımız yöntem daha kalıcı sualtı kültür mirası belgelemesi ortaya koymanın yanı sıra literatüre, ileriye dönük ve yenilikçi bir yaklaşımla batığın tamamının ya da belirlenmiş bir kısmının üç boyutlu dijital modelleme tekniği ile geçmesidir. Bu çalışma, ilerleyen zamanlarda yapılacak olan üç boyutlu rekonstrüksiyon çalışmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cilicia takes part in the borders of Mediterranean Region of Turkey, covers the area in between Korakesion (Modern name: Alanya) and Alexandria Kat İsson (Modern name: İskenderun). Cilica is divided into two sections as Lowland and Highland Cilicias. Famous authors of Antiquity, Heredotos and Strabon narrate that west side of the region with highlands used to be called Cilicia Tracheia and the east side with plain lowlands was named as Cilicia Pedias. The first stuides in region were carried out by W. F. Ainsworth in 1842 and P. De Taschichastschef in 1853. And the first ever Turkish researcher who worked there was A. R. Yalgın. This thesis comprises Cilicia Region's relations with sea. Cilicia has always been in an important position with the location having the characteristics of a bridge in between Anatolia and Mesopotamia. It is possible to state that Cilicia has hosted numerous commercial and military harbours, as it is located on naval routes. And probably, many commercial ships might have sunk with their load as a result of possible adverse and harsh weather conditions. Underwater archaeologist has the obligation to find, research and document such wrecks with the required techniques and methods. The method that we execute here is a touch of advance with documenting all of the wrecks or some selected sections with three dimensional digital modeling techniques in order to create a permanent example of underwater cultural heritage documentation and also approaching the literature with prospective and innovative touch. Offering an insight into future studies about digital reconstruction also takes part in our objective.