Türk Standardları Enstitüsü'nün Türkiye'de kalite altyapısına katkılarına ilişkin bir değerlendirme
An evaluation regarding contributions of Turkish Standards Institution to quality infrastructure in Turkey
  1. Tez No: 493046
  2. Yazar: GÖKHAN DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kalite kavramının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakla birlikte buna paralel olarak kaliteli ürün konusu da sürekli gelişmektedir. Kalite ile ilgili bu çalışma kapsamında kalite kavramı, kalite kavramının tarihsel gelişimi, boyutları, ölçümleri, önemiyle birlikte Kalite Yönetim Sistemleri anlatılmış, kalite konusunda ülkemizin milli kuruluşu olan Türk Standartları Enstitüsü ve ilişkili olduğu uluslararası kurum ve kuruluşlar ele alınarak faaliyet alanları kapsamında piyasada hizmet verilen birtakım belgelendirmeler incelenmiştir. Bu incelemeler sırasında kalite, standartlar, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme kapsamında yazılmış kitaplardan, tezlerden, elektronik kaynaklardan, çalışma kitapçıklarından yararlanılmış ve bunun yanında milli kuruluşumuz olan Türk Standardları Enstitüsü personeliyle doğrudan irtibata geçilerek konuyla ilgili literatür ve araştırma neticeleri toparlanarak bir araya getirilmiştir. Nihai olarak bu çalışma kalitenin toplum olarak ve ülkemizde faaliyet gösteren sektör temsilcileri tarafından iyice anlaşılamadığını, standartların ve standardizasyonun öneminin özümsenerek uygulanması gerektiğini ve milli kuruluşumuz olan Türk Standartları Enstitüsü'nün özerk yapısının korunarak etkinliğinin artırılması gerektiğini göstermektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar, atılan adımlar, ayrılan bütçeler olsa da bu yeterli olmamaktadır. Kurum kuruluşlar ve sektör temsilcileri kalite konusunda ilgili standartların gereğini yerine getirme konusunda stratejilerini belirlemeleri ve planlamalarını yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As the importance of the quality concept is more understood over time, the subject of quality product has been continously developing. In the content of this study which focuses on quality; quality concept, historical development of quality concept, its dimensions, measures and importance as well as Quality Management Systems were covered. Moreover, Turkish Standards Institution, national quality body of Turkey, and its affiliated international organizations and bodies were assessed. Within the sphere of their activities, a set of certification services in the market were examined. In the course of these examinations, books, theses, online resources, work booklets concerning standards, standardization and conformity assesment were utilized, and also the personnel employed in Turkish Standards Institution, which is a national institute of Turkey, were directly contacted, and thus the literature and research results regarding the topic of this study were compiled. In conclusion, this study indicates that concept of quality is not well understood by the society and by the representatives of private sector operating in Turkey and that importance of standards and standardization should be internalized and implemented and the effectivenes of Turkish Standards Institution, which is a national institute, should be enhanced by preserving its self-governing structure. Even though there are projects carried out, steps taken and budgets set regarding this area, they are not sufficient. Related bodies, organizations, and sector representatives should decide on their strategies and plans in order to meet the requirements of the standards regarding quality.