Değişik esmer genotipli sığırların tip puantaj değerleri ile laktasyon süt verimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 49307
  2. Yazar: MEHMET BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHTEREM AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
56 S. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada süt sığırcılığında önemli bir yer tutan tip puantajı ile lakîasyon süt verimi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma materyalini Bursa Karacabey Tarım İşletmesine ait 507 baş dört farklı ( Amerikan, Alman, İsviçre ve Karacabey esmeri) esmer orjinli inekler oluşturmuştur. Herbir inekte laktasyonun 2., 5. ve 8 aylarında ortak puantaj sistemi yardımı ile tip puantajı uygulaması yapılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği, puantaj değerlerinin laktasyon dönemlerine ve yaş gruplarına göre farklı olup olmadıkları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. iNGiLiZCE ÖZET (SUMfVIARY) Relationship between type scoring and lactation milk yield was studied. The data sets for the study were taken from department of daiıy cattle of Karacabey Tanm İşletmesi, Bursa. A total of 507 milk yield records and type scoring for each individual in 4 different genotypes of brown cattte{US, German, Svviss, Karacabey) were considered. Type scoring were repeated at 3. times during îhe lacîation (2nd, 5th and 8th month of lactaîion). The differences of type scoring between lactation stages and sub grubs were analyzed, after normality assumption of type scoring was checked.