MEB okul öncesi eğitim programı ve Montessori programına göre eğitim alan çocukların bilişsel gelişim ve sosyal yetkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of cognitive development and social competence of children according to MEB curricilum and Montessori curricilum
- Tez No: 493090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada çalışma grubunu oluşturan Montessori programı ve MEB programı ile okul öncesi eğitim alan deneme ve kontrol grubu çocukların Bilişsel gelişim ve Sosyal yetkinliklerini karşılaştırmalı olarak incelemek amaçlanmıştır. Araştırma çalışma grubunda 2016-2017 eğitim öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İhsan Doğramacı Anaokulunda Montessori programı ile okul öncesi eğitimi alan 20 ,Esentepe Koleji Anasınıfında MEB programı ile okul öncesi eğitimi alan 20 kontrol olmak üzere toplamda 40 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Marmara Gelişim Ölçeğinin alt ölçeği olan Bilişsel Gelişim Ölçeği ve Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30) Ölçeği kullanılmıştır. Testler deney ve kontrol gruplarına ön ve son test olmak üzere uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde; bilişsel gelişim ölçeği son test puanlarının kontrol grubu lehinde bir farklılaşma gösterdiği, Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30)ölçeğinin sosyal yetkinlik, Saldırganlık ve Kaygı alt ölçeklerinin son test puanlarında ise anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Montessori curriculum and MEB curriculum(Ministry of Education Preschool Education Curriculum ) which constitute the study group and control group who took pre-school education aimed to examine the children's cognitive development and social competence comparatively. The research study group consists of 40 children, 20 of whom are in pre-school education at the Montessori curriculum in Selcuk University School of Health Sciences Faculty Ihsan Dogramaci Application Kindergarden School, 20 of which are MEB curriculum (Ministry of Education Preschool Education curriculum) at Esentepe College Kindergarden and 20 of which are in pre-school education. The Cognitive Developmental Scale and the Social Competence and Behavior Evaluation-30 (SYDD-30) Scale were used as the subscale of the Marmara Developmental Scale in order to collect data in the study. The tests were performed to the experimental and control groups as pre- and post-test. Mann Whitney U test and Wilcoxon Marked rank test were used for the analysis of the obtained data. When the findings of the research are examined; There was no significant difference in the scores of Social Competence and Behavior Evaluation-30 (SYDD-30) social competence, Aggression and Anxiety subscales, whereas cognitive development scale post test scores showed differentiation in favor of the control group.