The effectiveness of EU's economic sanctions: The case Russia
Avrupa Birliğini'nin ekonomik yaptırımlarının etkinliği: Rusya örneği
- Tez No: 493125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER RAINER BUERGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, literatürde yumuşak güç olarak tanımlanan Avrupa Birliği'nin ekonomik yaptırımlarının Ukrayna krizi bağlamında etkililiği incelenmiştir. Bu bağlamda, 2013 Maidan protestolarından sonra başlayan ve Doğu Ukrayna'da Rus yanlısı güçlerin çıkardıkları karşılıkların bir iç savaşa dönüşmesi ve bunu takip eden süreçte Rusya Federasyonu'nun Kırım'ı ilhakından sonra Avrupa Birliği'nin bir dizi ekonomik yaptırımlar uygulamasının sonuçları incelenmiştir. Ekonomik yaptırımların etkililiğinin ölçülebilmesi için 2013-2016 arasında Avrupa Birliği ile Rusya Federasyonu'nun ticaret verileri ve Rusya Federasyonunun ekonomik verileri incelenmiştir. Sonuçlar, ekonomik yaptırımların, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'nın egemenliğine daha fazla tehdit oluşturmasını engellenmiş olduğunu göstermiştir. Ancak, yaptırımların koşulu olan Minsk anlaşmasının tam olarak uygulanması Avrupa Birliği tarafından henüz sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effectiveness of the EU's economic sanctions in the Ukraine crisis as a soft power. In this context, the results of the EU economic sanctions after the 2013 Maidan protests, the conflict of pro-Russian separatists in Eastern Ukraine which resulted with a civil war in Ukraine and the annexation of Crimea by the Russian Federation have been examined. In order to evaluate the effectiveness of the economic sanctions, the 2013-2016 economic data of trade relations between the EU and Russian Federation and the data on the Russian economy have been analyzed. The results have shown that the sanctions constrained further violence against the sovereignty of Ukraine by the Russian Federation. However, the condition of full implementation of the Minsk agreement has not been fully achieved by the EU yet.