Materyalizm ve hedonik alışveriş ilişkisi: Antalya'da turistik ürün tüketicileri üzerinde bir araştırma
Materialism and hedonic shopping relation: A research on touristic product consumers in Antalya
  1. Tez No: 493124
  2. Yazar: ERGİN SARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modernleşme ve günümüz koşullarının değişmesi ile beraber tüketim kavramının tanımlanmasında da değişiklikler meydana gelmiştir. Modern tüketim; bireylerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade, toplumdaki yerlerini korumak ya da kimi zaman yansıtmak amacı ile faydacı değerlerinden çok simgesel değerler için satın aldıklarını ifade etmektedir. Hedonizm kavramında ise tüketiciler sadece ürünlerden yarar sağlamak amacıyla değil aynı zamanda zevk almak için alışveriş yapmaktadırlar ve bu hazzı yaşamak için de tüketime yöneldikleri bilinmektedir. Pazarlama ve tüketici psikolojisi üzerine yapılan çalışmalarla beraber materyalizmin tüketici davranışını etkileyen bir unsur olduğu kabul edilmektedir. Yapılan bu çalışma, materyalizm ile hedonik alışveriş ilişkisini göz önüne sermek için yapılmıştır. Bu amaçla, Antalya'da 512 kişiye ölçekler anket yoluyla uygulanmış olup 409 anket analizde kullanılmıştır. Analiz sonucunda hedonik alışveriş ile materyalizmin cimrilik alt boyutu arasında bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu sonuca göre hedonik alışveriş arttıkça cimrilik davranışı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the modernization and changing of today's conditions, changes in the definition of the concept of consumption have come to fruition. Modern consumption; it means that they either buy or sell the symbolic values rather than the objective and utilitarian values in order to protect or sometimes reflect the places in the society, far from meeting the obligatory needs of the individuals. In the concept of hedonism, consumers are shopping not only to benefit from products but also to enjoy it, and it is known that they are consumed to live this pleasure. Along with studies on marketing and consumer psychology, materialism is considered to be a factor affecting consumer behavior. This work was done to consider the relationship between materialism and hedonic shopping. For this purpose, 512 scales in Antalya were applied through questionnaires and 409 questionnaires were used for analysis. As a result of the analysis, it is concluded that there is a relation between hedonic shopping and the materialism stigma sub-dimension. According to this conclusion, the hedonic behavior increases as the hedonic shopping increases.