Corporate values in the globalizing world: A cross-cultural semantic network analysis
Globalleşen dünyada kurumsal değerler: Kültürler arası bir anlamsal ağ analizi
  1. Tez No: 493131
  2. Yazar: NİLÜFER GEYSİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Değer kavramı birçok sosyal bilim dalında olduğu gibi halkla ilişkiler alanında da oldukça önem verilen bir konudur. Bir kurumun temel inançlarını ve felsefesini yansıtan kurumsal değerler, kurum kültürünün merkezinde yer alır. Kurumsal değerlerin oluşumunda ve zaman içinde değişiminde farklı faktörler etkili olmaktadır. Şirketlerin içinde var oldukları ülkelerin kültürel değerleri bu faktörlerden biridir. Ulusal değerler ve kurumsal değerler arasındaki ilişkiyi açıklayan önemli çalışmalar mevcuttur. Ulusal değerler, globalleşmenin teknolojik gelişmelerle birlikte hız kazanmasıyla farklı tartışmalara yol açmıştır. Globalleşmenin kültür üzerindeki etkileri konusunda 3 farklı yaklaşım vardır: kültürlerin birbirine benzediğini savunan yakınlaşma teorisi (convergence), ulus kültürlerinin hala etkili olduğunu savunan ayrışma teorisi (divergence) ve globalleşmenin melez kültürler yarattığını savunan teori (crossvergence). Ayrıca, ayrışma teorisini savunan teorisyenler değerlerin toplumların sanayileşmelerinden, ekonomik durumlarından ve gelişmişlik seviyelerinden de etkilendiğini belirtmektedir. Bu çalışma, iki farklı sosyokültürel ortamda bulunan şirketlerin kurumsal değerlerini anlamsal olarak analiz etmeyi ve farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, 2016 yılının Türkiye ve ABD Fortune 500 listelerinde yer alan şirketlerin kurumsal değerleri anlamsal ağ analizi yöntemiyle incelenmiştir. Şirketlerin kurumsal değerleri 8 farklı boyut üzerinden analiz edilmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Value concept is significant for public relations field as much as in other social sciences. Corporate values that reflect main beliefs and philosophy of an organization are at the center of the corporate culture. Creation and transformation of corporate values are affected by several factors. Cultural values of countries in which companies exist is one of these factors. There are important studies that explain the relationship between national values and corporate values. National values are discussed due to globalization that gained momentum with advancements in technology. There are three approaches about effects of globalization on national cultures: convergence theory that claims global unity in cultures, divergence theory that advocates lasting national cultures and crossvergence theory that asserts hybrid cultures due to globalization. Moreover, theorists who support divergence theory state that values are affected by industrialization levels, economic conditions and development levels of societies. This study aims to analyze semantic meanings and differences of corporate values of companies which exist in two different sociocultural environments. In accordance with this purpose, corporate values of companies which took place on Turkey's and the USA's Fortune 500 lists in 2016 were investigated via semantic network analysis method. The values were analyzed based on 8 different dimensions and results were obtained.