Place attachment in traditional Turkish coffeehouses
Geleneksel Türk kahve evleri'nde mekân aidiyeti
  1. Tez No: 493135
  2. Yazar: SERAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ HASIRCI İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma İzmir'deki kahve evleri ve mekân aidiyeti hakkındadır. Mekân aidiyeti kavramı açısından İzmir'de seçilen kahve evleri sosyalleşme mekânlarının karakteristiğini keşfetmeyi teşvik eder. Buna ek olarak, İzmir dünyadaki en önemli liman şehirlerinden bir tanesidir ve 17. ve 20. yüzyıllar arasında Müslüman olan ve olmayan topluluklar için kahve evleri gibi sosyalleşme mekanları sunar. Bu çalışma İzmir'deki kahve evlerinin mekân aidiyeti konusuna katkıları ile ilgili gelecekte yapılacak olan çalışmalara özellikle detaylı bir görüş sunacağa benziyor. Bu kapsamda, İzmir ölçeğindeki bu çalışma toplumun kahve evlerine duyulan aidiyet duygusuna yaptığı katkıyla birlikte mekân aidiyeti duygusunu mekân ve insan ilişkisi konusunda daha iyi bir anlayış ile zenginleştirebilir.
Özet (Çeviri)
This study is about the concept of place attachment in coffeehouses in İzmir. In terms of the concept of place attachment, the encourage to explore the characteristics of places of socialization behavior selected coffeehouses in İzmir. Furthermore, İzmir as one of the most important port towns in the world offers places of socialization such as coffeehouses to contribute to the social capital of Muslim and non-Muslim community and the Western groups between 17th and 20th century. This study particularly aims to discuss, more detail in the future studies of place attachment in the city of İzmir with the coffeehouse' contribution. In that context, this study can enrich a better understanding of place attachment of the correlation between place and people with the feelings of attachment to the community with the coffeehouses" contribution in the scale of İzmir.