Refik Halit Karay'ın romanlarında yemek ve sofra kültürü
Food, drink, and table culture in the novels of Refik Halit Karay
- Tez No: 994851
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Edebiyat, toplumu tüm yönleri ile ele alan bir sanattır. Toplumun sosyal yaşantısı, ekonomisi, siyaseti gibi birçok konu edebiyat yoluyla anlatılabilir. Refik Halit Karay'ın romanlarında bu hususlar yemekler ve sofra aracılığı ile anlatılır. Yazarın kaleme aldığı romanlar içinde yeme-içme eserin olağan akışı içinde verilmektedir. Karay'ın eserlerinde yeme içme unsurları geniş bir yer tutar. Yazar, yeme-içme ve sofra aracılığı ile içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel değerlerini anlatır. Yemekler de kullanılan malzemeler, nasıl yenilmesi gerektiği, nerelerde yenildiği, yemek yapımında kullanılan araç gereçler romanlarında işlenir. Eserlerde sadece Türk kültürüne ait yemekler verilmez. Romanların geçtiği ülkelere ve şehirlere ait yemeklerde romanlar da bulunur. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişle birlikte değişen kültür sofrada da görülür. Değişim sadece biçimsel olarak yaşanmamıştır. Gıdalarda değişime ayak uydurmuş yeme-içme alışkanlıkları değişmiştir. Karay'a göre bir toplumun mutfağında pişen yemekler o toplumu bir arada tutar. Karay'ın geleneksel yaşam tarzına olan düşkünlüğü sofrada da kendini belli eder. Yeniliğe karşı olmamakla beraber, yeni olan yeme-içme alışkanlıklarını da çoğu yerde eleştirir. Yazarın eleştirdiği yenilik değil bu yeniliğe karşı gösterilen tutum ve davranışlardır. Karay'ın Romanlarında Yemek ve Sofra Kültürü adlı bu çalışma, yazarın yirmi tane romanında geçen yemek ve sofra kültürünü saptamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Literature is an art that examines society in all its aspects. Many subjects such as a society's social life, economy, and politics can be expressed through literature. In the novels of Refik Halit Karay, these aspects are conveyed through food and table culture. In the novels written by the author, eating and drinking are presented within the natural flow of the narrative. Elements of food and drink occupy an important place in Karay's works. Through food, drink, and the dining table, the author reflects the social and cultural values of the society in which he lived. In the novels, details such as the ingredients used in meals, how they should be eaten, where they are consumed, and the tools and utensils used in food preparation are addressed. The works do not include only dishes belonging to Turkish culture; foods specific to the countries and cities where the novels are set are also mentioned. The cultural transformation that occurred during the transition from the Ottoman Empire to the Republic is also reflected at the dining table. This change was not merely formal; eating and drinking habits adapted to changes in food also evolved. According to Karay, the meals cooked in a society's kitchen are what hold that society together. Karay's attachment to a traditional lifestyle is also evident at the dining table. Although he is not opposed to innovation, he frequently criticizes new eating and drinking habits. What the author criticizes is not innovation itself, but rather the attitudes and behaviors displayed toward this innovation. This study titled Food and Table Culture in the Novels of Refik Halit Karay aims to identify and examine the food and table culture present in twenty novels written by the author.