Sivil havacılıkta halkla ilişkiler uygulamaları örnek olay incelemeleri
Public relations applications in civil aviation: Case studies
  1. Tez No: 493164
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sivil Havacılık, Ulaşım, Public Relations, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüz havacılık koşulları göz önüne alındığında askeri unsurlar içermeyen havacılık sivil havacılığın kapsamıdır. Bu çalışma sivil havacılıkta havayollarının halkla ilişkiler departmanlarının etkin kullandığı halkla ilişkiler uygulamalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın evrenini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün resmi sitesinde yer alan 13 havayolu işletme listesi oluşturmaktadır. Örneklemini ise listede yer alan ilk 3 havayolu firması oluşturmaktadır. Bu havayolu firmaları; Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Atlasglobal Hava Yolu ve SunExpress Hava Yolu'dur. Bu kurumların yöneticileriyle görüşülmüş, web sayfaları ve basından haberler incelenmiştir. Sonuç olarak bu dört hava yolunun halkla ilişkiler departmanlarında kullandığı ortam ve araçlar, uyguladıkları halka ilişkiler uygulamaları ele alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, Türkiye'deki sivil havacılık kuruluşu olan bu dört hava yolundan, Türk Hava Yolları bir kamu kurumu olarak halkla ilişkiler departmanı çok iyi yapılanmıştır. Hem yurt içi hem de yurt dışında bölgesel kanalları aracılığıyla halkla ilişkiler faaliyetlerini etkin yönetebilmektedir. Halkla ilişkilerin ortam ve araçlarından da tümünden faydalanmakta ve şeffaf bir yapıyla çalışmalarını etkinliklerini ve diğer tüm halkla ilişkiler uygulamalarını aktif şekilde kullanmaktadır. Özel kuruluş olan Pegasus, Atlasglobal ve Sun Express Hava Yolları kuruluş amacı bakımından farklı yapıya sahip olmalarına rağmen uyguladıkları halkla ilişkiler faaliyet alanları açısından benzerlik göstermektedir. THY ile kıyaslandıklarında halkla ilişkiler açısından daha yetersiz bir yapılanma ve kullandığı ortam araçlarda çeşitlilik açısından kendinin güncelleyememektedir. Halkla ilişkiler uygulama faaliyetlerinde ise daha bölgesel çalışmalar yapılmakta globalleşme yönünde henüz yetersiz kalınmaktadır sonucuna ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Considering today's aviation conditions, aviation that does not include military elements, is the scope of civilaviation. This study aim store vealthe effectively used practices of public relations departments of airways in the civilaviation. 13 airlines located on the official site of SHGM constitutes the work's content. The sample of the study includes the first 3 airlines: Turkish Airline, Pegasus Airline and Atlasglobal Airline. Interviewed by the managers of these company, reviewed their corporate web sites and news at the press were investigated. As a result, the public relations applications at their public relation departmens were handled . As a result of the research, the Department of Public Relations as a public institution of Turkish Airlines has been well structured from these four airways, which are civil aviation organizations in Turkey. THY can effectively manage its public relations activities both through domestic and international channels. THY is benefiting from the media and all tools of public relations. THY actively utilizes with a transparent structure their work, their activities and all other public relations practices. Although the private establishments Pegasus, Atlasglobal and Sun Express Airlines have a different structure in terms of organizational intentions, they are similar in terms of their activities in the public relation. Compared to THY, they are not able to update themselves in terms of public relations and in terms of their inadequate structure and diversity in the media they use. In the case of public relations activities, more regional studies are being carried out and it is possible to reach the result that their globalization are still insufficient.