Şirket birleşmelerinin, şirket değerlemesi ile finansal açıdan başarılarının irdelenmesi ve bir uygulama
Evaluating the financial success of firm mergers with firm valuation and an application
  1. Tez No: 493163
  2. Yazar: ÖZGÜR EKİN SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışma, şirket birleşmeleri ve şirket değerlemesi konularını ele alarak, şirketlerin birleşme öncesi ve birleşme sonrası değerlemelerini incelemektedir. Bu kapsamda çalışma, gerçekleştirilecek değerleme çalışmaları ile birlikte, birleşmelerin finansal açıdan başarı durumu ve bu durumu etkileyebilecek faktörler incelerek, değerlemenin birleşmelerdeki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Belirlenen amaç çerçevesinde Türkiye'de faaliyet gösteren ve borsada işlem gören bir şirketin birleşme örneği ele alınmış, birleşen şirketlerin birleşme öncesi değerlemeleri ile birleşme sonrası ortaya çıkan şirketin değerlemeleri şirkete nakit akımları yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Örnek seçiminde, şirketlerle ilgili bilgilere ve temel verilere erişim durumu dikkate alınmıştır. Bununla birlikte birleşme performanslarının daha doğru ölçülebilmesi açısından, birleşmeye konu olan şirketlerde gerçekleşen başka birleşme işlemi veya kısa zamanda gerçekleşen önemli bir yatırım benzeri şirketlerin finansal durumlarını etkileyebilecek unsurların olmamasına dikkat edilmiştir. Uygulama sonucunda birleşme sonrasında oluşan şirketin değerinin, birleşen şirketlerin birleşme öncesi belirlenen değerleri toplamından yüksek bir değerde oluştuğu belirlenmiştir. Değerde meydana gelen artışın, birleşme dışı faktörler tarafından tetiklenip tetiklenmediği araştırılarak, işletmelerin birleşme yolu ile amaçladıkları faydalara ulaşıp ulaşamadıkları finansal veriler kapsamında ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the valuation of companies before and after merger by taking into account mergers and valuation subjects. In this context, together with valuation efforts to be done, this study aims to reveal the role of valuation in merger process by examining financial success status of mergers and factors that may affect the success status. Consistent with specified purpose, a merger example of a company, operating in Turkey and traded on the stock exchange, was handled. Valuations of merging companies before and after the merger are specified by using cash flow method. In the sample selection process, accessibility of company information and basic data are taken into account. Companies which have not done any merger so far and have not made recent significant investments are taken into account for the research. As a result of the study, it was found that the value of the company consisted after the merger is greater than the sum of the pre-merger values of the merged companies. It has been revealed in the context of the financial data that whether the increase in value is triggered by non-merger factors and whether or not businesses can reach the desired benefits through merger.