Barış eğitimi programının ilköğretim öğrencilerinin ayrımcılık eğilimlerine etkisi
The effect of peace education program on discrimination trends of primary school students
- Tez No: 493170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, barış eğitimi programının ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin ayrımcılık algıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmacının Barış Eğitimi programı öğretmeni olarak görev aldığı 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Gölcük ilçesinde Şirinköy İlkokulu dördüncü sınıflarının tamamı (8 şube) deney grubu, Barbaros İlkokulu dördüncü sınıflarının tamamı (7 şube) ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Programın uygulandığı 139 öğrenciden oluşan deney grubu ve programın uygulanmadığı 136 öğrenciden oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 275 ilköğretim 4. sınıf öğrencisi bulunmaktadır. Barış eğitimi programı, haftada bir ders saati olmak üzere on dört haftalık bir sürede uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Deneysel işlem öncesinde ve sonrasında, deney ve kontrol gruplarına araştırmacı ve Polat, Halçe ve Arslan (2017) tarafından geliştirilen Ayrımcılık Ölçeği uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlemesinde .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde, barış eğitiminin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin ayrımcılık algılarının azalmasında etkili bir program olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the perceptions of discrimination of the fourth grade students of primary education in the peace education program were examined purely. All of the fourth grades of Şirinköy Elementary School in Gölcük province of Kocaeli and all of the fourth class (7 branches) of Barbaros Elementary School were determined as control group. There are a total of 275 elementary 4th grade students, including a test group consisting of 139 students and a control group consisting of 136 students. The peace education program was implemented for a period of fourteen weeks, one lesson per week. No action was taken on the control group. Discrimination Scale developed by Polat, Halçe and Arslan (2017) was applied to experimental and control groups before and after the experimental procedure. SPSS 21.0 program was used in the analysis of quantitative data. A significance level of .05 was taken as a basis for the analysis of the data. When the findings of the research are examined, it is seen that peace education is an effective program for the decrease of discrimination perceptions of fourth grade students in primary education.