Aracı kuruluş itibarının halka arz performansına etkisi
The effect of underwriter reputation on public offering performance
- Tez No: 493169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAPUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı; aracı kuruluş itibarının halka arz performansına etkisini incelemektir. Çalışma, BİST'de Ocak 1993 ile Aralık 2015 yılları arasında gerçekleşen 302 halka arzı kapsamaktadır ve üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümünde konuyla ilgili kuram, araştırma ve tartışmalar yer almaktadır. Birinci bölümde; aracı kuruluş kavramı, yükümlülükleri, faaliyetleri, halka arz kavramı, avantaj ve dezavantajları, halka arz süreci, halka arzın zamanlaması ve aracı kuruluş itibarı konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde; halka arzın kısa ve uzun dönem performansları ile ilgili teoriler, uluslararası ve yurtiçinde yapılmış çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde; halka arzın kısa ve uzun dönemde aracı kuruluş itibarının etkisi ampirik olarak incelenmiştir. Yapılan analizlerde Türkiye'de; aracı kuruluş itibarının halka arzın kısa ve uzun dönem performansında etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; the effect of the underwriter reputation on the public offering performance. The study covers 302 public offerings held between January 1993 and December 2015 in BIC and consists of three parts. In the first two chapters, relevant theories, researches and discussions are included. In the first chapter; the concept of underwriter, its obligations, activities, concept of public offering, advantages and disadvantages, public offering process, timing of public offering and reputation of underwriter. In the second chapter; theories about short and long term performances of public offerings, international and domestic studies. In the third chapter; the effect of public good reputation in the short and long term of public offering has been examined empirically. According to the analysis in Turkey; it is determined that the reputation of the underwriter is the effect of short-term and long-term performance of the public offering.