İskemik serebrovasküler olay geçirmiş hastalarda geliş modifiye rankin skala skoru ve hemoglobin A1c, laktat, prokalsitonin seviyelerinin üçüncü gün modifiye rankin skala skoru ve mortalite ile korelasyonu ve prediktif değerlilikleri
Correlation between rankin scale score and hemoglobin A1c, lactate, procalcitonin levels with the third day modification rankin scale score and mortality and predictive validity in the ischemic cerebrovascular event occured patients
- Tez No: 493172
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tanımlamasına göre inme, vasküler nedenler dışında görünür neden olmaksızın fokal (ya da global) serebral fonksiyon kaybına ait belirti ve bulguların hızla yerleşmesi ve bu bulguların 24 saatten uzun sürmesi ya da ölümle sonlanması ile karakterize bir sendromdur. İnme, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 3. sırada ölüm nedenidir. Ciddi ve uzun süreli sakatlığın önemli nedenleri arasındadır. İnme yönetiminde prognostik parametrelerin ortaya konması acil servis hekimleri için mortalite ve morbiditeyi azaltmak için önemlidir. İnmede prognoz ve mortalite üzerine çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda, iskemik inmeli hastalarda geliş Hemoglobin A1c (HgA1c), prokalsitonin ve laktat değerinin 3. gün modifiye rankin skalası (mRs) ve mortalite ile korelasyonu ve prediktif değerliklerinin belirlenmesini amaçladık. Çalışmamıza Haziran 2016 - Ekim 2017 tarihleri arasında dışlama kriterleri ile çelişmeyen 108 hastanın 90'ını dahil ettik. Çalışmamızda HgA1c değeri ile 3. gün mRs skoru ve mortalite arasında korelasyon saptanırken, başvuru anındaki prokalsitonin (PCT) ve laktat değerleri, 2. saat PCT ve laktat klerensi ile 3. gün mRs skoru ve mortalite arasında korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
According to WHO definition; stroke is a syndrome mainly caused by vascular causes without any other causes consisting of focal (or of global) cerebral function loss; and without any improvement in symptoms. Duration of this clinical symptoms lasts more than 24 hours or leads to death. Stroke is 3rd cause of death in USA. It is among to one of most important cause for serious long-term disability. Examining prognostic parameters is important for emergency physicians to reduce mortality and morbidity in stroke management. There are many studies on the prognosis and mortality for stroke. In our study, we aimed to determine the correlations and predictive values of HgA1c, procalcitonin and lactate values with day 3 mRs and mortality in ischemic stroke. We included 90 of 108 patients in our research between June 2016 and October 2017. In our study, HgA1c value at the time of admission was correlated with 3rd day mRs score and mortality while there was no correlation between procalcitonin, lactate values at the time of admission and PCT lactate clearance at 2nd hour with 3rd day mRs score and mortality.