Acil serviste NSTEMI tanısı alan hastalarda bakılan periferik perfüzyon indeksinin 28 günlük kardiyak kötü sonlanımı öngörmedeki rolü
The role of peripheral perfusion index in predicting 28-day cardiac poor outcome in patients diagnosed with NSTEMI in the emergency department
- Tez No: 872521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Non-ST elevasyonlu akut miyokard infarktüsü (NSTEMI) akut koroner sendrom acillerindendir. Mortalitesi ve morbititesi yüksek olup acil servis hekimlerince tanınması ve prognoz tahmini önemlidir. Bu çalışma ile acil serviste NSTEMI tanısı alan hastalarda ölçülen periferik perfüzyon indeksi (PPI) değerinin 28 gün içinde İstenmeyen Majör Kardiyak Olay (MACE) gelişimini öngörmedeki rolünün ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmada NSTEMI tanısı alan hastalarda 28 gün içinde yeniden MI geçirilmesi, travma dışı herhangi bir nedenle hastanın ölmesi, koroner arter by-pass greftleme (CABG) cerrahi gereksinimi, iskemik serebrovasküler olay (SVO) gelişmesi MACE kabul edildi. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma 01.03.2023 – 31.08.2023 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve NSTEMI tanısı alan 18 yaş ve üstü hastaları kapsamaktadır. Çalışmamıza dahil edilen hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru anındaki vital bulguları ve PPI değerleri, HEART ve Thrombolysis in Myocardial Infarction (TIMI) skorları, elektrokardiyografi (EKG) bulguları, hastane yatış süreleri, ek hastalıkları, koroner anjiyografi sonuçları, laboratuvar parametreleri, ve 28 günlük MACE durumları kayıt altına alınmıştır. 18 yaşın altında olan hastalar, gebeler, kronik böbrek yetmezliği olan hastalar, malignite hastaları, çalışmaya katılmayı kabul etmeyen hastalar, hastane yatışı sırasında başka kurumlara sevk olan hastalar, periferik arter hastalığı olanlar, koroner anjiyografi sonucunda koroner arter hastalığı tanısı dışlanan hastalar, bilgilerine sistemden veya telefondan erişilemeyen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Çalışma süresince acil servise göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran ve AKS açısından kardiyoljiye konsülte edilen toplamda 1204 hasta bulunmaktadır. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra %75 (n=186)'i erkek olmak üzere toplam 248 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalarda yaş ortalaması 62,53 ± 13,99 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların %27,4 (n=68)' ünde 28 gün içinde MACE gelişmiştir. MACE gelişen hastaların 38'inde CABG ihtiyacı olmuş,20 hastada ani kardiyak ölüm gerçekleşmiş, 8 hasta 28 gün içinde yeniden MI geçirmiş, 2 hasta da SVO geçirmiştir. MACE durumlarına göre hastalar karşılaştırıldığında MACE gelişen hastalarda yaş,hastanede yatış süresi,HEART skoru,TIMI skoru, glukoz, üre, kreatinin, hs-cTnT değerlerinin anlamlı olarak yüksek; periferal perfüzyon indeksi, hemoglobin, hemotokrit, sodyum değerlerinin anlamlı olarak düşük olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda PPI, hs-cTnT, HEART ve TIMI skorlarının 28 günlük MACE gelişimini tahmin etmedeki başarıları ROC analizi ile incelendi. Yapılan analiz sonucunda PPI en yüksek eğri altında kalan alan [area under the curve (AUC)], spesifite ve pozitif prediktif değere sahipken, HEART skorunun en yüksek sensitivite ve negatif prediktif değere sahip olduğu görüldü. Bu parametrelerin 28 günlük MACE gelişimi tahminindeki etkinlikleri Kaplan-Meier ve Cox Regresyon analizleri ile ortaya konmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Non-ST Elevation Acute Myocardial Infarction (NSTEMI) is one of the acute coronary syndrome emergencies. Its mortality and morbidity are high, and its recognition and prognosis prediction by emergency physicians are important. This study aims to reveal the role of the peripheral perfusion index (PPI) value measured in patients diagnosed with NSTEMI in the emergency department in predicting the development of Major Adverse Cardiac Events (MACE) within 28 days. In the study, re-MI within 28 days in patients diagnosed with NSTEMI, death of the patient for any reason other than trauma, need for coronary artery bypass grafting (CABG) surgery , and development of ischemic cerebro vascular events (CVE) were considered MACE. Materials and Methods: This prospective study includes patients aged 18 and over who applied to Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital between 01.03.2023 and 31.03.2023 and were diagnosed with NSTEMI. The age, gender, vital signs and PPI values at the time of admission, HEART and TIMI scores, ECG findings, hospital stay, comorbidities, coronary angiography results, laboratory parameters, and 28-day MACE status of the patients included in our study were recorded. Patients under 18 years of age, pregnant women, patients with chronic renal failure, malignancy patients, patients who do not agree to participate in the study, patients who were referred to other institutions during hospitalization, patients with peripheral artery disease, patients whose diagnosis of coronary artery disease was excluded as a result of coronary angiography, can access their information from the system or Patients who could not be reached by phone were not included in the study. Results: During the study period, there were a total of 1204 patients who applied to the emergency department with complaints of chest pain and were consulted by cardiologist for ACS.. After applying the exclusion criteria, a total of 248 patients, 75% (n=186) of whom were male, were included in the study. The average age of all patients was calculated as 62.53 ± 13.99 years. MACE developed within 28 days in 27.4% (n=68) of the patients included in the study. Of the patients who developed MACE, 38 patients required CABG, 20 patients experienced sudden cardiac death, 8 patients experienced re-MI within 28 days, and 2 patients experienced CVO. When patients were compared according to their MACE status, age, hospitalization duration, HEART score, TIMI score, glucose, urea, creatinine, hs-cTnT values were significantly higher in patients who developed MACE; Peripheral perfusion index, hemoglobin, hematocrit and sodium values were found to be significantly low. As a result of the analysis, it was seen that PPI had the highest area under the curve (AUC), specificity and positive predictive value, while HEART score had the highest sensitivity and negative predictive value. The effectiveness of these parameters in predicting 28-day MACE development was tried to be revealed by Kaplan-Meier and Cox Regression analyses.