Koroner by pass cerrahisi yapılan hastalarda risk faktörlerinin cerrahi sonuçlara ve sağ kalım oranlarına etkilerinin araştırılması
The investigation of by pass surgery in patients with coronary risk factors in of the effects of rate of surgical results and survival
  1. Tez No: 281827
  2. Yazar: ÖZLEM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde iskemik kalp hastalığının tedavisinde kullanılan en etkin ve yaygın metod koroner by-pass cerrahisidir. Koroner by-pass cerrahisi artık yüksek riskli ve beraberinde kalp hastalığı dışında sorunları olan hastalara da uygulanmaktadır. Koroner by-pass cerrahisinde mortalite ve cerrahi sonrası sağ kalıma etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğimizde düzenlenen bu çalışmada Ocak 2005 - Nisan 2010 arasında koroner by-pass ameliyatı geçirmiş toplam 1000 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu hastalarda ameliyat öncesi dönemde yaş, cins, anstabil anjina, geçirilmiş miyokard enfarktüsü, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabetes mellitus, hipertansiyon, obezite, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, ameliyat esnasında; by-pass yapılan damar sayısı, kardiyopulmoner bypass ve kros-klemp süreleri, ameliyat sonrası dönemde de; solunum ve böbrek yetmezliği, kanama ve enfeksiyon nedeniyle revizyon gibi parametreler kaydedilerek değerlendirmeye alınmışlardır.Mortaliteye etki eden faktörler; 60 yaş üstü cerrahi, %45 ve altındaki ejeksiyon fraksiyonları, hipertansiyon, serebrovasküler olay öyküsü, kros-klemp süresinin 69 ve kardiyopulmoner by-pass süresinin 120 dakikanın üzerinde oluşu, postoperatif ventriküler taşikardi ve fibrilasyon, mediastinit, ilave mitral kapak replasmanı, ekstrakorporeal membran oksijeneratörü ihtiyacı, intraaortik balon ihtiyacı, kanama vb. sebeple revizyon sayılabilir.Cerrahi sonrası sağ kalım; yoğun bakımda kalış süresi, taburcu süresi ve postoperatif nörolojik bozukluk gelişmesi ile değerlendirilmiştir. Bunları etkileyen risk faktörleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the most effective and widely used method for the treatment of ischemic heart disease is coronary by-pass surgery. Cardiopulmonary by-pass surgery is now performed on high risk patients and patients with extracardiac problems. To determine the factors effecting the cardiopulmonary by-pass surgery mortality and postoperative survival we have retrospectively studied 1000 patients whom we have operated in Atatürk University Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery in our department in between January 2005 and April 2010; İn this study we have evaluated the factors effecting the survey like; preoperative age, sex, unstable angina, myocardial infarction, chronic obstructive pulmonary disease, diabetes mellitus, hypertension, obesity, left ventricular ejection fraction; intraoperative number of vessels by passed time of cardiopulmonary bypass and cross-clamp time, postoperative respiratory and renal failure revision due to bleeding and infections.Factor effecting the mortality are age over sixty, ejection fraction below forty five, hypertension, history of cerebrovascular disease, time of cross-clamp over sixty nine minute and time of cardiopulmonary bypass over one hundred twenty min. Postoperative ventricular tachycardia and fibrillation, mediastinitis, mitral valve replacement, extracorporeal membrane oksijeneratörü necessity, intra-aortic balloon pump necessity revision due to bleeding etc.Post operative survival is evaluated by lenght of icu stay; lenght of hospital stay; and postoperative neurologic disorder presence. The factors effecting those have been studied.