Türkiye'de aile hekimliği uzmanlık eğitiminde eğitim aile sağlığı merkezlerinin yeri
Role of educative family health centers in family medicine residency programme of Turkey
- Tez No: 493190
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA ÜNALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Aile Hekimliği Uzmanı; birinci basamakta uygulama yapmak konusunda yeterlilik kazandırmak üzere tasarlanmış bir mezuniyet sonrası eğitimi tamamlamış olan hekimdir. Yüksek Öğrenim Kurumu kararıyla ülkemizde ilk anabilim dalının 1993 yılında kurulmasından sonra Aile Hekimliği sağlık alanında mezuniyet sonrasında eğitim gerektiren bir ana dal olduğu kabul edilmiştir. Tıpta Uzmanlık Kurulu kararı uyarınca Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitim süresinin yarısının Aile Hekimliği alanı/uygulaması içinde geçmesi beklenmektedir. Bu süreçte uzmanlık öğrencilerine birinci basamak yönetimi, kişi merkezli bakım, özgün problem çözme becerileri, kapsamlı yaklaşım, toplum yönelimli olma ve bütüncül yaklaşım konularında yeterlilik kazandırmak hedeflenir. Birinci basamak ve toplum yönelimli klinik bir uzmanlık dalı olan Aile Hekimliği eğitimi sürecinde bu yeterliliklerin sahada kazanılması gerçekçidir. Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinin (E-ASM) kurulması bunu sağlamak için atılmış bir adımdır. Bu çalışma ile bugüne kadar kurulmuş olan E-ASM'ler ile ilgili asistan, uzman ve eğiticilerin beklenti, düşünce, deneyim ve önerilerinin ortaya çıkarılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kalitatif ve kantitatif araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma metodlu bir çalışmadır. Çalışmamızda örneklem alınmayıp, tüm evrene ulaşılmıştır. Çalışmamızın veri toplama süreci 15 Ekim – 15 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye'de E-ASM'leri bulunan 9 kurumun tamamında gerçekleştirilmiştir. Kantitatif bölümde tanımlayıcı analizleri ortaya koymak üzere 50 sorudan oluşan bir soru formu hazırlanarak 16 farklı E-ASM'de en az 3 ay görev yapmış asistan hekimlere uygulanmıştır. Ayrıca uzmanlık eğitimi sırasında buralarda çalışmış ve ayrılmış uzman hekimlere de elektronik posta yoluyla anketler ulaştırılmıştır (cevaplanma oranı=107/122). Anket içerisinde E-ASM değerlendirmeyi amaçlayan tanımlardan oluşan likert tipi ölçek için faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızın kalitatif kısmı ise E-ASM'lerde en az 3 ay görev yapmış 16 eğitici ile 30 dakikalık yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiş, transkriptleri çıkartılarak kodlar belirlenmiş ve sonrasında tema analizi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntro and Aim: Family Physician is the practitioner who completed a post graduate medical education which is designed to give a competency. In Turkey, Family Medicine placed in specialization regulations in medicine in 1983. Family Medicine vocational training began in Public Research and Training Hospitals in 1985. After the first department was established by the approval of the Council of Higher Education, it is accepted to be a major degree in health that requires postgraduate education. It is announced by the Council for Speciality in Medicine that half of the residency period of family medicine would be completed in the field/domain of it. Through this period the target is to give a competency to the residents about primary care practice, person centered care, specific problem solving skills, comprehensive care, community orientation and holistic apprıach. It is realistic to gain these competencies during field/domain training for a clinical department which is primary care and community oriented. This will be achieved by the establishment of the Education Family Health Centers (E-FHC). The aim of this study is to expose and evaluate the expectations, thoughts, experience and suggestions of the residents, physicians and trainers. Material and Methods: This is a mixed methodology study that used qualitative and quantitative designs together. We did not take the sample in our work, but the whole population was reached. Data collecting period was hold between October 15th-December 15th 2017 in the 9 Turkish post graduate education institutions that has E-FHCs. A quantitative questionnaire consisting of 50 questions was prepared to demonstrate descriptive analyzes in the quantitative section and applied to resident doctors who served at least 16 months in E-ASM for 3 months. In addition, surveys were delivered by e-mail to the specialist physicians who worked and researched during the specialist training (response rate = 107/122). In the questionnaire, factor analysis was performed for the likert type scale consisting of definitions aiming to evaluate E-ASM. Qualitative part of our research was performed by taking voice recordings with 16 trainers who worked at E-ASM for at least 3 months and semi-structured in-depth interviews for 30 minutes, transcripts were extracted and the results were analyzed by theme analysis.