Akciğer rezeksiyonu uygulanan hastalarda tek port, iki port ve torakotomi insizyonlarının postoperatif ağrı skoru ve sonuçlar açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 493191
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FEVZİ BATIREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç Uniportal video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) tekniği son yıllarda akciğer kanseri olgularında sıklıkla uygulanabilir hale gelmiştir. Uniportal gerçekleştirilen akciğer kanseri ameliyatlarının eski yöntemlere göre daha kısa süre hastanede kalış ve daha az ağrı avantajları olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada akciğer kanseri nedeniyle uniportal veya diğer yöntemlerle ameliyat edilen hastalar ağrı skorları açısından analiz edildi. Metod Mayıs 2015 ile Mayıs 2017 arasında akciğer rezeksiyonu yapılan hastalar prospektif olarak analiz edildi. Uniportal (n=178), biportal (n=15) ve açık cerrahi teknik (n=60) ile ameliyat edilen hastalar visual analog scale (VAS) ağrı skoru açısından karşılaştırıldı. VAS ağrı skoru postoperatif 1. ve 5. günlerde, ameliyat sonrası 2.hafta, 1.ay ve 3.ayda değerlendirildi. Demografik veriler, rezeksiyon tipleri, hastanede kalış süresi, epidural analjezi kullanımı ve taburculuk sonrası opioid analjezik kullanım verileri kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background In recent years, uniportal video assisted thoracoscopic surgery (VATS) approach has been popularized for lung resections.Uniportal VATS lung operations are believed that shorter hospitalization and less pain scores according to the former methods. In this study, we analyzed pain scores in patients who underwent lung resections with uniportal VATS and other approaches Methods Patients who underwent lung resections (n=253) between May 2015 - May 2017 were prospectively analyzed. We compared Visual Analogue Scale (VAS) pain scores on patients who underwent uniportal (n=178), biportal (n=15) and open procedures (n=60). VAS pain scores were recorded on postoperative day 1, postoperative day 5, 2 weeks, 1 month and 3 months postoperatively. Demographic data, type of resections, hospital stay, use of epidural analgesia and need for opioid analgesics were recorded. SPSS 22.0 was used to analyse the data.