Futbolda elektronik bilet uygulaması
Electronic ticket application in football
  1. Tez No: 493203
  2. Yazar: BİLGETEKİN BURAK GÜNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Spor, özellikle futbol tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitleleri peşinden sürükleyen bir oyundur. Futbolun ana unsurlarından biri olan rekabet ortamının kulüpler arasında giderek artması bir süre sonra taraftarları da içine alan bir şiddet ortamına dönüşmüştür. Özellikle son yıllarda futbolda şiddetin giderek artması sonucu devlet birtakım yeni önlemler almaya başlamıştır. Avrupa Konseyi'nin Tavsiye Kararları ve daha sonra çıkarılan 5149 Sayılı Kanun'un ardından 6222 Sayılı Sporda Şiddeti ve Düzensizliği Önleme Kanunu çıkarılmıştır. Kanunla birlikte Türk Futbolunda devrim niteliğinde olan bir uygulama hayata geçerek spor müsabakalarına girişlerde kâğıt bilet yerine elektronik bilet dönemi başlamıştır. Yeni uygulama tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Özellikle taraftarlar tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmiş, stadyumların boş kalmasının nedeni olarak gösterilmiş ve konu taraftar dernekleri tarafından yargıya taşınmıştır. Bu çalışmanın amacı, uygulanmaya başlanan elektronik bilet uygulamasının futbol branşında yaşanan gelişmelerini, uygulamadaki artıları ve eksilerini tüm yönleriyle incelenmektir. Nitel araştırma yöntemlerine uygun hazırlanan bu çalışmanın verilerini elektronik bilet uygulaması ile ilgili çıkan haberler ve bu haberlere yapılan yorumlar, düzenlenen panellerden elde edilen yayınlar ve uzmanlarla mülakatlardan elde edilen bilgiler oluşturmaktadır. Veriler, doküman incelemesi, içerik analizi ve söylem analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma sonunda elektronik bilet uygulamasının şiddete karışanların tespiti ve bu olayların önlenmesi konusunda gerekli olduğu ancak uygulama ile ilgili ön hazırlıkların sadece teknik konularla sınırlı olduğu, taraftarların uygulamaya uyum sağlamasına yönelik tanıtıcı çalışmaların eksik kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main elements of the sport, the increasing competition among the clubs has turned into an atmosphere of violence. Increasing violence in sports has forced the state to take some measures. Due to insufficient measures taken, Law 6222 on the prevention of violence and irregularity in sport has been established. With the law, an application which is a revolution in Turkish Football passed through the life and started the electronic ticket period instead of the paper ticket when entering sports competitions. The new implementation brought with it discussions. It has been criticized extensively by fans, as the reason for stadium vacancies, and the issue has been brought to justice by supporters' associations. The aim of this study is to examine the developments of the electronic ticket application that has been started to be implemented in the football branch with all aspects of the advantages and disadvantages of the application. The data of this study that is prepared according to the qualitative research methods was formed from news about electronic ticket application, made to comments on this news, publications from organized panels and information obtained from expert interviews. The data were analyzed by document analysis, content analysis and discourse analysis. It was found at the end of the study that electronic ticket application is necessary for detection and prevention of persons involved in violence but preparations for application are limited to technical issues only, promotional work for fans to adapt to the application is inadequate.