Türkiye'de futbol liglerinde biletleme uygulamasının bütünleşik pazarlama iletişimi perspektifinden değerlendirilmesi: Elektronik bilet (passolig kart) uygulaması üzerine bir araştırma
The evaluation of ticketing application in the football league in turkey from the perspective of integrated marketing communications: A study on electronic card application (passolig card)
  1. Tez No: 572145
  2. Yazar: ÖZLEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İletişim, pazarlamanın en önemli unsurlarındandır. İletişim etkinliğinin başarılı olması için, üretici, tüketici, ürün, yönetimsel kararlar, mesaj gibi unsurların bütünleşik olması çok önemlidir. Araştırmamızda, 14 Nisan 2014 tarihi itibariyle Süper Lig ve TFF 1.Lig karşılaşmalarında uygulanmaya başlamış olan elektronik kart uygulaması, bütünleşik pazarlama iletişimi boyutundan incelenmiştir. Çalışmada, markanın görsel iletişim unsurları yanında futbol izleyicisinin uygulamaya ilişkin tutumlarını ölçmek amacıyla hazırlanmış olan veri toplama formu ile elde edilmiş olan veriler değerlendirilmiştir. Örneklem grubu, İstanbul'da yaşayan futbol izleyicileri arasından kolayda örneklem metoduyla seçilen 864 kişiden oluşturmaktadır. Verilerin analizi yapılırken değişkenlerin boyutlarını ölçmek değil mevcut yapılardaki durum ortaya konmak amaçlanmıştır. Analizde betimsel istatistik değerleri kullanılmış, ayrıca Ki-kare(chi-square) testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; katılımcıların kart kullanımları ile demografik özellikleri(cinsiyet, taraftar karakteri, gelir seviyesi), taraftarı oldukları takımlar ve sporda şiddet olaylarını azaltmakta etkisine dair görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların taraftarı oldukları takımlarla, Passolig Kartı yaygınlaştırmada en etkili iletişim yönteminin hangisi olduğuna dair görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların Passolig Kart uygulamasını yaygınlaştırmada etkili iletişim yöntemine dair görüşleri ile cinsiyetleri ve gelir durumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Katılımcıların Passolig Kart uygulamasının duyurumunda en etkili iletişim aracına dair görüşleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Katılımcıların taraftarı oldukları takımlarla ve gelir seviyeleriyle uygulamaya ilişkin halkla ilişkiler faaliyetlerinin ana stratejisinin ne olması gerektiğine dair görüşleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiş; halkla ilişkiler faaliyetlerinin ana stratejisinin ne olması gerektiğine dair görüşleri ile eğitim seviyeleri ve cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is one of the most important elements of marketing. It is very important that the factors such as producer, consumer, product, managerial decisions and messages were integrated for the communication effectiveness. In our research, the electronic card application, which started to be implemented in Super League and TFF 1st League matches at 14 April 2014, was examined from the aspect of integrated marketing communication. The data obtained through the questionnaire form prepared to measure the attitudes of football viewers about Passolig Card were evaluated. The sample group consisted of 864 people selected among football spectators living in Istanbul. While analyzing the data, it was aimed not to measure the dimensions of the variables but to reveal the situation in the existing structures. In the analysis, descriptive statistical values were used and chi-square test was applied. According to the analysis results; A significant difference was found between the participants' card usage and demographic characteristics (gender, supporter character, income level), their support teams and their views on the effect of reducing violence in sports. There was a significant difference between the participants' supported teams and their opinions about the most effective communication method to spread Passolig Card. There was no significant difference between the participants' opinions about the most effective communication method in spreading Passolig Card application and their gender and income status. There was a significant difference between the opinions of the participants regarding the most effective communication tool in the announcement of Passolig Card application and their gender.