Süper lig'deki seyirci azalmasının nedenleri ile futbol taraftarlarının e-bilet uygulamasına bakış açılarının araştırılması
The investigation of the reasons for the decrease in the number of spectators in super league and the viewpoints of football fans' e-ticket application
  1. Tez No: 522954
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilindiği üzere Türkiye Futbol Süper Ligi'nde e-bilet uygulaması ihaleyi kazanan şirket tarafından Passolig adıyla kullanıma sunulmuştur. Bu araştırma, Türkiye Futbol Süper Ligi'ndeki seyirci sayısının Passolig öncesi dönemlere oranla daha düşük olmasının nedenleriyle ve futbol taraftarlarının Passolig uygulamasına bakış açılarının araştırılması amacını taşır. Araştırmanın örneklemini Sakarya ilinde yaşayan futbol seyircileri oluşturmuştur. Katılımcıların Süper Lig'deki takımlardan herhangi birinin taraftarı olmasına ve karşılaşmaları tribünlerde izleyen ya da izleme eğilimi olan kişilerden olmasına önem verilmiştir. Toplam katılımcı sayısı 500'dür. Araştırmada veri toplamak amacıyla 3 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde katılımcıların kişisel bilgilerini, ikinci bölümde Passolig uygulamasına bakış açılarını, üçüncü bölümde ise seyirci sayısındaki azalmanın nedenlerine ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu 5'li likert şeklinde hazırlanmış 37 soru ile katılımcıların Passolig uygulaması hakkında düşüncelerini belirlemek için hazırlanmış 1 adet açık uçlu soru olmak üzere toplam 38 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen nicel veriler IBM SPSS 25.0 paket programıyla değerlendirilmiş, nitel verilerin kodlama ve analizleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların görüşleri doğrultusunda; Passolig'in seyirci sayısını arttırmak, şiddet olaylarını azaltmak, karaborsa biletin önüne geçmek gibi işlevleri yerine getiremediği, katılımcılar tarafından rant sağlama aracı olarak görüldüğü ve seyirci azalmasının nedenleri ile ilgili ifadeler arasından en çok tercih edilen olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Passolig uygulamasının yanı sıra, bilet fiyatlarının yüksek olması, taraftarların ekonomik durumlarının yetersiz oluşu, medyanın taraflar arasında şiddeti körükleyici yayın yapması da seyirci sayısının azalmasının nedenleri arasında önde gelen diğer ifadelerdir.
Özet (Çeviri)
As it is known, in Turkey Football Super League was presented with the name of Passolig by the winner of the e-ticket application company. This research aims to investigate reasons why the number of spectators in the Turkish Football Super League is lower than before Passolig and what is the point of view of football fans to the application of Passolig. The sample of the research is formed by spectators who are living in Sakarya province. It is important that the participants were supposed to be fans of any of the teams in the Super League and those who had a tendency to watch the football on the tribune. The total number of participants is 500. In order to collect data in the survey, a questionnaire consisting of 3 sections was used. In the first part of the questionnaire, there are some questions about personal information of the participants, in the second part the views of spectators for Passolig application and in the third part the questions are about the reasons of the decrease in the number of spectators. The questionnaire list consisted of total 38 questions, 37 questions are consisting of 5 likert and 1 open-ended questionnaire to determine the participants' opinions about Passolig practice. The quantitative data obtained in the study were evaluated with the IBM SPSS 25.0 package program, and the coding and analysis of the qualitative data were performed by the researcher. At the end of the research, with the opinions of the participants; Passolig's attitude has never been reached functions such as increasing the number of spectators, reducing violence incidents, leading the black market ticket. It has seen as a means of providing rent by the participants, and being the most preferred among the expressions related to the reasons for the decrease in spectators. In addition to the Passolig, other highlights include the high ticket prices, the poor economic situation of the fans, and the broadcasting violent of media.