Dental implant tedavisinin hayat kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of implant treatment on quality of life
- Tez No: 493226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF TÜRER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Modern diş hekimliğinde, implant tedavisi, diş kaybı nedeniyle azalan yaşam kalitesini artırmada en uygun tedavi seçeneği olarak görülmektedir. Ağız sağlığı etki profili (OHİP), erişkinlerde, ağız içi, ameliyat öncesi ve sonrası yaşam kalitesini ölçmede kullanılan en yaygın ölçektir. Çalışmanın amacı, dental implant uygulanan parsiyel veya total dişsiz hastalarda ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve implant tedavisinin yaşam kalitesini arttırma yönünde etkisinin olup olmadığının değerlendirilmesidir. Çalışma, cerrahi operasyona engel olacak herhangi bir sistemik kontraendikasyonu bulunmayan, maksilla veya mandibulada tek veya çoklu diş eksiklikleri bulunan 60 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar 4 gruba ayrıldı. Total protez kullanan, hareketli bölümlü protez kullanan, sabit bölümlü protez kullanan ve protez kullanmayan dişsiz hastalar. Her bir grup 15 hasta içermektedir. Hastalara, implant cerrahisi öncesi, cerrahi operasyondan bir hafta sonra ve protetik restorasyon bir ay kullanıldıktan sonra hayat kalitelerindeki değişimi değerlendirmek için OHIP-14 anket formları uygulandı. Çalışmanın istatistiksel sonuçları değerlendirildiğinde, bütün gruplarda implant cerrahisi sonrası birinci haftada hastaların yaşam kalitelerinde istatiksel bir fark olmadığı; bununla birlikte protetik restorasyon sonrası tüm gruplarda yaşam kalitesinde artış olduğu görüldü. Sonuç olarak, dental implant tedavisi parsiyel ve total dişsiz hastaların yaşam kalitelerinde artış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern dentistry, implant treatment is seen as the most appropriate option to improve the reduced quality of life due to tooth loss. The Oral Health Impact Profile (OHIP) is widely used instrument in adults to measure oral health quality of life currently available. The objective of this study was to assess the oral health related life quality of patients who underwent dental implant treatment and whether implants could improve the life quality of partially or completely edentulous patients. This study included 60 patients referred to implant therapy without systemic contraindications to implant surgery. Patients divided into four groups; toothless patients using total prosthesis, using partial prosthesis, using fixed partial prosthesis, and not using any prosthesis before implant procedure. Each group consisted of 15 subjects. OHIP-14 survey was applied to all patients before the implant surgery, 1 week after surgery and 1 month after their whole prosthetic rehabilitation. According to statistical findings, it was found that there were no statistical differences in the patients quality of life in the first week after implant surgery in all groups, but the quality of life increased in all groups after prosthetic restoration. In conclusion, implant therapy provides an increase in the quality of life in partially and completely edentulous patients.