Kök kanal tedavisi yenilenen dişlerde kanal içi dezenfeksiyon yöntemlerinin enfekte kök kanallarındaki enterococcus faecalis ve candida albicans sayılarındaki azalmaya etkisinin PCR yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effect of intracanal disinfection techniques in reducing of the amount of enterococcus faecalis and candida albicans in infected root canals during retreatment by using PCR
  1. Tez No: 493225
  2. Yazar: BURCU BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ AKTEMUR TÜRKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu in vivo çalışmanın amacı pasif ultrasonik irrigasyon, manuel dinamik aktivasyon ve fotodinamik terapi yöntemlerinin retreatment yapılan periapikal lezyonlu kanal tedavili dişlerdeki mikroorganizmaların uzaklaştırılmasındaki etkinliğini polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanarak karşılaştırmaktır. Yöntem: Kök kanal tedavisi yapılmış, apikal periodontitisli asemptomatik 36 adet diş bu çalışma için seçildi. Dişler kullanılan ek dezenfeksiyon yöntemine göre üç gruba ayrıldı: Pasif ultrasonik irrigasyon (PUI) grubu, Manuel dinamik aktivasyon (MDA) grubu ve Fotodinamik terapi (FDT) grubu. Kanal dolgusu sökümü sonrası (S1), kemomekanik preparasyon sonrası (S2) ve dezenfeksiyon yöntemi uygulandıktan sonra (S3) olmak üzere üç adet mikrobiyolojik örnek alındı. Bu örneklerdeki E. faecalis ve C. albicans seviyeleri PCR yöntemi kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Hiçbir dezenfeksiyon yöntemi E. faecalis ve C. albicans'i kök kanallarından tamamıyla uzaklaştıramadı. E. faecalis'i uzaklaştırma açısından yöntemler arasında fark bulunmadı (p>0.05). E. faecalis her üç dezenfeksiyon yöntemi ile benzer oranlarda uzaklaştırdı. C. albicans'ı uzaklaştırma açısından sadece PUI ve MDA yöntemi arasında fark bulundu (p=0.043). MDA yöntemi PUI yöntemine göre C. albicans'ı daha az oranda uzaklaştırdı. FDT grubu her iki mikroorganizma türünün miktarının azalmasında etkili olan tek yöntem olmuştur. Sonuç: Kemomekanik preparasyon mikroorganizmaların uzaklaştırılmasında tek başına yeterli değildir. Tek seansta yapılan retreatment vakalarında ek bir dezenfeksiyon yöntemi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vivo study was to compare the effect of passive ultrasonic irrigation, manual dynamic activation and photodynamic therapy in reducing microorganism load in endodontic retreatment of teeth with periradicular lesion by using polymerase chain reaction (PCR). Methodology: Thirty-six endodontically treated root canals with apical periodontitis were selected for this study. Teeth were randomly divided into 3 groups according to the supplementary disinfection techniques used: Passive ultrasonic irrigation (PUI), Manual dynamic activation (MDA) and Photodynamic therapy (PDT). Microbiological samples were taken after removal of gutta-percha (S1), chemomechanical preparation (S2) and supplementary disinfection techniques (S3). The levels of E. faecalis and C. albicans in these samples were measured by using PCR. Results: None of the disinfection techniques was completely removed microorganism from root canals. No significant differences were observed between groups in terms of removing of E. faecalis (p>0.05). All disinfection techniques were removed E. faecalis in similar ratios. There was a significant difference only between PUI and MDA groups in terms of removing C. albicans (p=0.043). In MDA group, C. albicans was removed in smaller ratio compared to PUI group. FDT was the only effective technique that reduced the amount of both microorganism. Conclusion: Chemomechanical preparation was not enough to remove all microorganism from root canals alone. Supplementary disinfection techniques should be used in single visit endodontic retreatment cases.