Sıcaklık stresi oluşturulan broylerlerde yeme bitki ekstraktı ve/veya prebiyotik ilavesinin performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Effects on performance and some blood parameters of food plant extraction AND / OR prebiotic addition in broilers with temperature stress creations
- Tez No: 493250
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada, ticari damızlık işletmesinden temin edilen 600 adet ROSS 308 ırkı günlük broyler hibrid civciv önce 8 gruba, sonra her grubun 3 tekrar olacak şekilde toplamda 24 gruba ayrılmıştır. Bu çalışmada sıcaklık stresi oluşturulan broylerlerde yeme antibakteriyel etkili bir bitki ekstraktı (sangrovit-SNG) ve/veya prebiyotik (Aktif- MOS) katkısının performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmış ve bu amaçla broyler performansı, abdominal yağ düzeyi, organ ağırlıkları, lipit, karbonhidrat, protein ve mineral metabolizmaları ile hayvan sağlığı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, Grup 1 bazal diyet, Grup 2 bazal diyet + %0,1 SNG, Grup 3 bazal diyet + %0,1 MOS, Grup 4 bazal diyet + %0,1 SNG + %0,1 MOS, Grup 5, 6, 7 ve 8 + 37 0C sıcaklık uygulanmıştır. Sıcaklık ve diyetin ayrı ayrı veya birlikte etkisi canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranına önemli etki yapmış 42. gün itibarıyla sıcaklık ve diyetin etkisi önemli iken (p= 0.001), sıcaklık x diyet interaksiyon etkisi 42. gün canlı ağırlıklarını önemli olarak etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 600 one-day old hybrid broiler chicks were assigned to 8 experimental groups, each consisting of 3 replicates. In this study, it was aimed to investigate the effects of the supplementation of an antibacterial plant extract (sangrovit-SNG) and/or prebiotic (active-MOS) on performance and some blood parameters in broilers exposed to heat stress. With this aim, broiler performance, abdominal fat levels, organ weights, the metabolism of lipid, carbonhydrate, protein and mineral were determined and their effects on animal health were evaluated. In the study, experimental groups were Group 1 (basal diet), Group 2 (basal diet + %0,1 SNG), Group 3 (basal diet + %0,1 MOS), Group 4 (basal diet + %0,1 SNG + %0,1 MOS), Group 5-6-7-8 (exposed to heat stress [+ 37 0C]).