Köpeklerde chiari benzeri malformasyon ve siringomiyeli olgularının klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of chiari like malformation and syringomyelia cases in dogs
  1. Tez No: 493249
  2. Yazar: ECE ÖNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Veteriner Hekimliği, Neurology, Neurosurgery, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Chiari benzeri malformasyon (CBM), arka fossada bulunan yapıların foramen magnum içerisinden üst servikal spinal kanala doğru yer değiştirmesi ile birlikte olan, kraniyovertebral bileşkenin ve art beynin (hindbrain) konjenital bir anomalisidir. Siringomiyeli (SM), medulla spinalisin sentral kanalı dışında ortaya çıkan ve genellikle ependimal hücrelerle çevrili olmayan sirinks adı verilen içi sıvı dolu genişlemelerle karakterize bir hastalıktır. Çalışmamızı kliniğimize CBM ve /veya SM şüphesiyle gelen ya da başka nörolojik şikayetlerle gelip manyetik rezonans görüntüleme sonuçlarında tesadüfen CBM ve/veya SM teşhisi konmuş, 35 adet Cavalier King Charles Spaniel, 2 adet Shih Tzu, 1 adet Chihuahua, 1 adet Yorkshire Terrier, 1 adet Pekingese, 1 adet Jack Russell Terrier, 1 adet French Bulldog ve 1 adet Chow Chow ırkı olmak üzere toplam 43 adet köpek oluşturdu. Olguların 31 adeti erkek, 12 adeti dişi olup, yaşlarının 7 aylık ile 9 yaş arasında değiştiği görüldü. Olguların çoğunluğunun klinik semptomları medikal tedavi ile kontrol altına alındı. Medikal tedavinin semptomları kontrol altına almada başarılı olamadığı olgularda operatif sağaltım seçeneklerinden yararlanıldı. Sonuç olarak; çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular ışığında, bu hastalıkların en çok Cavalier King Charles Spaniel ırkı olmak üzere, her yaştan ve genellikle erkeklerde görülen rahatsızlıklar olduğu saptandı. Hasta sahiplerinin en çok köpeklerinde gözlemledikleri kaşıntı şikayetiyle kliniğimize başvurmuş olması, kaşıntının bu hastalıkların teşhisinde en önemli klinik bulgu olduğunu ortaya koydu. Yaptığımız bu çalışmada elde ettiğimiz en önemli sonuç da, hastalıkların operatif sağaltıma ihtiyaç kalmadan, sadece medikal tedavi ile semptomların ortadan kalkması ve yaşam kalitelerinin önemli derecede artması oldu.
Özet (Çeviri)
Chiari-like malformation is a congenital anomaly of the craniovertebral junction and hindbrain, which is associated with displacement of the posterior fossa structures from the foramen magnum into the upper cervical spinal canal. Syringomyelia (SM) is a disease characterized by fluid-filled enlargements outside the central canal of the medulla spinalis, often referred to as the syrinx, which is not surrounded by ependymal cells. Our study consisted of 43 dogs which included 35 Cavalier King Charles Spaniel, 2 Shih Tzu, 1 Chihuahua, 1 Yorkshire Terrier, 1 Pekingese, 1 Jack Russell Terrier, 1 French Bulldog and Chow Chow. 31 cases were males and 12 were females and ages ranged from 7 months to 9 years. The clinical symptoms of majority of the cases were controlled by medical treatment. Operative treatment options were used when medical treatment was not successful in controlling symptoms. According to our findings, we have found that these diseases are most common in Cavalier King Charles Spaniel dogs. We have also found that these diseases can be seen at all ages, but mostly in males. The most common clinical symptom was phantom scratching. We decided that phantom scratching is also most important clinical sign for diagnosis of these diseases. The most important result we have achieved in this study is that medical treatment was successful for controlling the clinical symptoms, so there was no need for operative treatment.